Filozofia dowcipu

Utworzono: piątek, 18 grudzień 2015 tm Drukuj E-mail

Matthew M. Hurlay, Daniel C. Dennett i Reginald B. Adams, jr. napisali książkę pt.  Filozofia dowcipu. Humor jako siła napędowa umysłu. Przetłumaczył ją na polski Rafał Śmietana, a wydało Wydawnictwo Copernicus Center Press.


filozofia_dowcipuChociaż humor w życiu człowieka odgrywa ważną rolę, jest jednocześnie bardzo tajemniczy – piszą autorzy. Nie wiadomo, skąd się wywodzi? Po co w ogóle istnieje? Dlaczego ta kategoria doznań stanowi tak istotny element naszego życia? Dlaczego humor sprawia nam przyjemność? I dlaczego się śmiejemy?  Czy humor jest adaptacją?  Dlaczego komunikujemy humorystyczne treści? Jakie są związki zabawy z humorem?
 

Na te pytania i wiele innych odpowiada ta książka o humorze od strony naukowej. Autorzy dowodzą w niej, że emocje rządzą wszystkimi naszymi czynnościami poznawczymi, a humor stanowi bogate źródło spostrzeżeń dotyczących funkcjonowania umysłu.

Teoria, jaką w książce przedstawiają, wzbogaca dotychczasową wiedzę na temat humoru o perspektywę ewolucyjną i komutacyjną. Jest to próba stworzenia podstaw empirycznej  teorii humoru i mózgu, próba wyjaśnienia, dlaczego humor istnieje i w jaki sposób korzysta z naszych procesów myślowych.
 

Ale nie brak w niej powiązania nauki ze sztuką. Humor przecież jest podstawą komedii, której upodobanie przewyższa wagę tragedii. A dzisiaj stał się wręcz nałogiem (przemysł rozrywkowy). I choć autorzy nie toczą bojów o wyższość komedii nad tragedią, to zastanawiają się np. jaka jest zależność humoru od wiedzy i dlaczego humor nas uzdrawia.
 

To obszerne dzieło poświęcone zjawisku, nad którym rzadko się zastanawiamy i je analizujemy, to wywód naukowy i zarazem popularyzatorski, ujęty w 13 rozdziałów zawierających mnóstwo anegdot, dowcipów (także rysunkowych), kalamburów, z bogatymi przypisami, równie bogatą bibliografią oraz indeksami.(tm)

 

 

Filozofia dowcipu. Humor jako siła napędowa umysłu,  Matthew M. Hurlay, Daniel C. Dennett, Reginald B. Adams, jr. Copernicus Center Press, Kraków  2016, wyd. I, s. 553, cena 69,90 zł (w tym VAT). Książka dostępna także jako e-book.

 

 

Odsłony: 1655
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd