Ostatnie trzy minuty

Utworzono: poniedziałek, 28 marzec 2016 tm Drukuj E-mail
 

Paul Davies jest autorem książki o ostatecznym losie Wszechświata – Ostatnie trzy minuty – którą wydało Wydawnictwo Copernicus Center Press w tłumaczeniu Piotra Amsterdamskiego.


ostatnie-trzyTo, że Wszechświat powstał nagle, gwałtownie, i w chwili początkowej miał ogromną temperaturę, zostało już udowodnione. Równie znane są procesy, jakie zachodziły w trakcie pierwszych trzech minut po wielkim wybuchu. Ale jaka będzie przyszłość Wszechświata i jego koniec? Czy skończy się z hukiem, czy ze „skomleniem”? i czy w ogóle będzie mieć kres? A co stanie się z ludzkością? Czy będzie wieczna?

Ostatnie trzy minuty to opowieść o naszej przyszłości – o ile ją będziemy umieli przewidzieć. W świetle dotychczasowych idei fizycznych nie jest to opowieść apokaliptyczna – zapewnia autor, gdyż przyszłość kryje w sobie obietnice rozwoju i bogatych doświadczeń.  Ale i na wszelki wypadek zastrzega się: nie możemy jednak ignorować faktu, że wszystko, co powstało, może również ginąć.

Toteż książka ma charakter spekulatywny, mimo że większość omawianych przez autora koncepcji to wynik najnowszych osiągnięć naukowych. Futurologia jednak nie ma statusu nauki – wkracza tam, gdzie nie wszystko zostało udowodnione, np. jaki rodzaj procesów fizycznych  zdominuje Wszechświat w jego długim trwaniu.

Astronomowie, którzy dobrze rozumieją ewolucję zwyczajnych gwiazd, zyskują coraz większą pewność, że znają też podstawowe własności gwiazd neutronowych oraz czarnych dziur. Jeśli jednak Wszechświat będzie trwał wiele bilionów lat, to może się okazać, że pewne subtelne efekty, z których obecnie nie zdajemy sobie nawet sprawy, okażą się ostatecznie bardzo ważne – przestrzega autor.
Dzisiaj, po odkryciu fal grawitacyjnych,  liczne teorie dotyczące przyszłości Wszechświata zapewne będą modyfikowane, niemniej upłynie jeszcze dużo czasu, nim uczeni nabiorą pewności odnośnie jego losu i losu ludzkości – a może i innej inteligencji, jaka w nim istnieje? (tm)

 

 

Ostatnie trzy minuty, Paul Davies, Wydawnictwo Copernicus Center Press, Kraków 2016, wyd. I, s. 214, cena 39,90 (z VAT). Książka dostępna także jako e-book.

Odsłony: 1171
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd