Wydawnictwo Copernicus Center Press wydało książkę znanego brytyjskiego popularyzatora matematyki Iana Stewarda – Liczby Natury. Nierealna rzeczywistość matematycznej wyobraźni.
Gdy słyszymy słowo „matematyka” – pisze autor książki – pierwszą rzeczą, która przychodzi nam do głowy, są liczby. Stanowią one jądro matematyki, są jej najprostszymi obiektami, surowcem, z którego zrobiona jest znaczna część matematyki.
Jednak matematyka to nie tyle liczby, co formalny system myślenia służący do rozpoznawania, klasyfikowania i wykorzystywania wzorów Natury.
Dzięki niemu możliwe było odkrycie, iż wzory istniejące w przyrodzie nie pełnią tylko funkcji estetycznej, ale stanowią istotne wskazówki dotyczące reguł rządzących jej procesami.
Nocny ruch gwiazd świadczy o obrocie Ziemi, ruch fal pokazuje prawa przepływu wody, tęcza pośrednio potwierdza kulistość kropli wody, a księżycowe halo świadczy o kształcie kryształów lodu.
Z obserwacji takich zjawisk jak liczby płatków kwiatów zawierających się w dziwnym ciągu 3,5,8,13,21,34,55,89 – łatwo uwierzyć w numerologię. To najłatwiejsza i w rezultacie najbardziej niebezpieczna metoda znajdowania wzorów. Łatwa, bo każdy może to robić, a trudna – bo nie jest proste odróżnienie wzorów liczbowych przypadkowych od istotnych. Ale oprócz wzorów numerycznych istnieją też wzorce geometryczne – przypomina autor. Choć kształt jest zbiorem punktów i może być opisany przy pomocy liczb, to z racji naszych możliwości wzrokowych łatwiej jest odczytać zapis przestrzenny.
Bogactwo wzorów Natury widać także w ruchu falowym w przepływie cieczy i krajobrazach lądowych przypominających fale. Rajem dla ludzi o umysłach matematycznych jest także obserwacja ubarwienia i kształtów zwierząt i roślin, dociekanie dlaczego np. wiele muszli tworzy spirale, a wirusy przybierają regularne kształty geometryczne. Również wzorów ruchu - nie tylko zwierząt, ale i np. zmiennych w kształcie chmur - przypadkowych, będących punktem wyjścia dla geometrii fraktali.
Wszystkie te tajemnice wzorów Natury rozszyfrowuje matematyka, nauka de facto teoretyczna, ale mająca jak najbardziej praktyczne zastosowania. Dająca głębszą wizję Wszechświata i naszego w nim miejsca – przekonuje Autor w wartkich i barwnych opowieściach o matematycznym pięknie Natury ujętych w 9 rozdziałów (nie licząc prologu i epilogu).(al.)
Liczby Natury. Nierealna rzeczywistość matematycznej wyobraźni., Ian Steward, Wydawnictwo Copernicus Center Press, s. 189, cena 39,90 zł (w tym VAT)