Transformacja i rozwój

Utworzono: niedziela, 29 maj 2016 al Drukuj E-mail

   

Transformacja i rozwój. Teoria i polityka gospodarcza – to tytuł książki Stanisława Gomułki wydanej przez PWN.


gomulkaW ostatnich latach ukazało się sporo książek, zarówno ekonomistów, jak i socjologów czy politologów opisujących zmianę ustroju w Polsce w 1989r.

Książka  Stanisława Gomułki, makroekonomisty, konsultanta wielu polskich i międzynarodowych instytucji  finansowych, doradcy i członka zespołu Leszka Balcerowicza w 1989 roku (także doradcy premiera Gajdara w Rosji Jelcynowskiej), jest jedną z nich.
Autor opisuje w niej mechanizmy wpływające na wzrost gospodarczy w skali globalnej w długim czasie, proponując konkretną politykę na najbliższe lata.

Tematyka książki została ujęta w cztery bloki zagadnień. Pierwszy dotyczy mechanizmów i źródeł wzrostu gospodarczego – interpretacji takich zjawisk jak szybki wzrost gospodarczy w niektórych państwach w ostatnich 300 latach, zróżnicowania tempa rozwoju między krajami, ale i prognozy na XXI wiek.

Drugim zagadnieniem, jakie autor omawia to przebieg zmian ustrojowych w Polsce – zwłaszcza w początkowym okresie, w latach 1989-93, gdyż – jak sam pisze we Wstępie – decyzje wówczas podjęte zaważyły na kształcie i przebiegu wprowadzonych zmian.
W tym też dziale znajdują się niezwykle ciekawe zapisy z rozmów z prof. Tadeuszem Kowalikiem, oponentem tej polityki, jaką ekipa Leszka Balcerowicza prowadziła, oraz z Janem Krzysztofem Bieleckim, który m.in. tłumaczy swoją osławioną wypowiedź w Davos o zniszczeniu Polski przez socjalizm bardziej niż przez hitlerowców. Obie pokazują kulisy podejmowanych decyzji, dylematy wyborów, uwarunkowania społeczne i polityczne – także światowe.

W trzeciej części autor przedstawia główne problemy rozwojowe Polski i propozycje reform, a w czwartej zajmuje się perspektywami euro – także skutkami pozostawania poza tą strefą.(al.)

 

Transformacja i rozwój. Teoria i polityka gospodarcza, Stanisław Gomułka, PWN, Warszawa 2016, s. 364

 

 

Odsłony: 1256
DMC Firewall is a Joomla Security extension!