banner


Wydawnictwo Karakter wydało książkę brytyjskiego popularyzatora nauki Marka Miodownika w tłumaczeniu Dariusza Żukowskiego – W rzeczy samej.
Jak mówi jej podtytuł - są to osobliwe historie wspaniałych materiałów, które nadają kształt naszemu światu.


w rzeczy samejTa książka jest skierowana do wszystkich, którzy pragną zagłębić się w stworzony przez nas świat tworzyw i dowiedzieć, skąd się wzięły, jak działają i co o nas mówią – pisze Mark Miodownik. - Nie została jednak pomyślana jako leksykon materiałów z uwzględnieniem ich wpływu na kulturę, ale jako refleksja nad ich wpływem na nasze życie.

Za punkt wyjścia do opowieści o wielu materiałach, autor – inżynier  (studiował materiałoznawstwo), a jednocześnie popularyzator nauki w BBC - wybrał… swoje zdjęcie, na którym otoczony jest różnymi przedmiotami, wykonanymi ze stali, papieru, betonu, pianki, plastiku, szkła, grafitu, porcelany. Barwne opowieści snuje także o implantach i… czekoladzie.

Każdy z tych materiałów inaczej też opisuje: raz – z perspektywy historycznej, innym razem – osobistej, raz – naukowo, a raz – sensacyjnie. W jednym rozdziale omawia dany materiał pod kątem jego obecności w kulturze, w innych koncentruje się na ich właściwościach. Wszystko po to, aby ukazać różnorodność materiałów i pokazać ich możliwości w przyszłości, ale także uświadomić nam nasz związek z materiałami, które są wyrazem ludzkich potrzeb i pragnień, w nie mniejszym stopniu niż sztuka.(al.)

 

 

W rzeczy samej, Mark Miodownik, Wydawnictwo Karakter, Kraków 2016, s.292, cena 44 zł