Anatomia konfliktu

Utworzono: środa, 26 październik 2016 js Drukuj E-mail

Wydawnictwo Copernicus Center Press wydało książkę Tadeusza Pabjana – Anatomia konfliktu. Miedzy nowym ateizmem a teologią nauki.

 

AnatomiaAutor omawia w niej zagadnienia z pogranicza teologii i nauk empirycznych oraz ich wzajemne relacje. Analizuje też przyczyny konfliktu pomiędzy nauką i wiarą i rozważa możliwości jego przezwyciężenia.

 

Jak pisze, pogranicze teologii i nauk empirycznych to w dużej mierze teren niezbadany. Wiedzeni ciekawością, zapuszczają się tam niekiedy filozofowie i naukowcy zajmujący się fizyką, chemią i biologią, natomiast teologowie najczęściej wolą pozostawać w bezpiecznej odległości od tego obszaru. Przyjmowanie tego typu asekuracyjnej postawy nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem, gdyż współczesna teologia nie może sobie pozwolić na ignorowanie naukowego obrazu świata, który wyłania się z teorii kosmicznej ewolucji wszechświata i biologicznej ewolucji życia.

Teorie te ukazują proces stopniowego wzrostu złożoności struktur przyrodniczych, który w perspektywie teologicznej może być postrzegany jako rozciągnięty w czasie akt stworzenia – albo raczej jako akt nieustannego stwarzania świata przyrody.
Wszechświat jawi się w tej interpretacji jako jeden wielki plac budowy; jako dzieło, które ciągle jeszcze nie jest ukończone, i w którym można dostrzec aktywną, stwórczą obecność Boga.
 

W pierwszym z sześciu rozdziałów książki, autor rozważa problem metafizyczny –istnienia i nie istnienia, w drugim – nauki i wiary oraz ich wzajemnych relacji. Dwa kolejne rozdziały dotyczą teorii ewolucji, która w wydaje się w największym stopniu wpływać na wzajemne relacje nauki i wiary. Ostatnie dwa rozdziały natomiast poświęcone zostaly argumentom za słusznością tzw. nieiterwencjonistycznego modelu działania Boga w świecie przyrody. Książkę zamyka bibliografia oraz indeks nazwisk.(js)

 

 

 

Anatomia konfliktu. Między nowym ateizmem a teologią nauki, Tadeusz Pabjan, Wydawnictwo Copernicus Center Press, Kraków 2016, wyd. I, s. 186, cena 34,90 zł, dostępna także jako e-book.

 

Odsłony: 1803
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd