banner


Wydawnictwo Copernicus Center Press wydało książkę Kitty Ferguson w tłumaczeniu Piotra Amsterdamskiego  – Ogień w równaniach.
 

OgienZ enigmatycznego tytułu książki niewiele można wywnioskować, nawet po uwzględnieniu podtytułu: „Nauka, religia i poszukiwania Boga”, czy z faktu, iż na polskim rynku jest to drugie już jej wydanie.
Równie enigmatycznie brzmią słowa autorki we wstępie do wydania z 2004 roku: „Moim celem było wybranie się w podróż badawczą, nie wiedząc, gdzie mnie ona zabierze i jak się skończy./…/

Nieco więcej światła na treść książki rzuca postać Kitty Ferguson: to autorka wielu bestsellerów z zakresu współczesnej fizyki i kosmologii, m.in. biografka Stephana Hawkinga. I w kręgu tej tematyki pozostaje też Ogień w równaniach.

„Moim modus operandi przy pisaniu książki nie była próba odnalezienia czy wręcz samodzielnego wytworzenia zgody pomiędzy nauką a religią – pisze autorka. - Nie kierowałam się nawet założeniem, że taka zgoda jest potrzebna. Wydawało mi się najrozsądniejsze, aby podążać w poszukiwaniu konfliktu, a nie rozwiązań, udając się tam, gdzie zwykle uważa się, że leży sedno problemu”.

Książka powstała w 1994 roku, zatem sama autorka w przedmowie do obecnego wydania dzieli się z czytelnikami wątpliwościami, czy nie jest ona dzisiaj przestarzała, biorąc pod uwagę szybki rozwój nauki. Zwraca jednak uwagę, iż w kwestiach: religia-nauka (o czym książka traktuje) zajmujemy się wciąż tymi samymi problemami, badamy te same argumenty i odwołujemy się do tych samych odkryć i teorii.
Takie tematy jak teoria chaosu czy teoria złożoności, jakie autorka w niej omawia zaczynały być doceniane w latach 90. XX wieku; hipotezy jak pole Higgsa dopiero teraz są testowane eksperymentalnie, a niektóre teorie matematyczne (jak propozycje Stephena Hawkinga czy Andreia Lindego) wciąż pozostają poza granicami eksperymentów i obserwacji.  
Podkreśla też, że w książce nie zestawiła z nauką wyłącznie akademickiej teologii, a opisując „religię” uwzględniała też „religię oddolną”, czyli wiarę ludu uczęszczającego do świątyń.(js)

 

Ogień w równaniach, Kitty Ferguson, Wydawnictwo Copernicus Center Press, Kraków 2016, s. 431, cena 49,90 (w tym VAT), dostępna także jako e-book.