banner


Wydawnictwo Copernicus Center Press wydało kolejną książkę Daniela C. Dennetta, amerykańskiego filozofa i kognitywisty, specjalisty z zakresu filozofii umysłu, sztucznej inteligencji oraz teorii ewolucji.


swiadomoscJest to Świadomość w tłumaczeniu Ewy Stokłosy, pod redakcją naukową Marcina Miłkowskiego, który w Posłowiu pisze, że mimo upływu 25 lat od powstania tej książki i postępu w wielu dziedzinach wiedzy, pozostaje ona niesłychanie wpływowa jako punkt odniesienia. Jest też ciągle przedmiotem krytyki (metody badania świadomości ulegają zmianom), co dobrze pokazuje jej ponadczasową wartość.

Książka jest bardzo obszerną publikacją wyjaśniającą działanie świadomości. W jej części pierwszej autor rozpatruje problemy związane ze świadomością (m.in. halucynacje, przezywanie świata wewnętrznego i zewnętrznego) oraz uprawianiem fenomenologii. Część druga dotyczy empirycznej teorii umysłu (m.in. jak mózg reprezentuje czas, ewolucji świadomości, architektury ludzkiego umysłu).

W części trzeciej znalazły się rozważania o filozoficznych problemach świadomości (m.in. realności jaźni, czy wyobrażonej świadomości). Ponadto w książce znalazły się dwa załączniki: dla filozofów i dla naukowców, w których autor ustosunkowuje się do pytań, jakie pojawiały się w tych środowiskach po lekturze manuskryptu tej książki. W Posłowiu natomiast czytelnik dostaje wskazówkę Marcina Miłkowskiego: jak nie czytać Dennetta? (al.)

 

Świadomość, Daniel C. Dennett, Wydawnictwo Copernicus Center Press, Kraków 2016, wyd. I, s. 728, cena 99,90 zł (w tym VAT), książka dostępna także jako e-book.