Paul Dirac - brytyjski Einstein

Utworzono: sobota, 28 styczeń 2017 al Drukuj E-mail

Wydawnictwo Copernicus Center Press wydało książkę Grahama Farmelo w tłumaczeniu Tomasza Lanczewskiego – Przedziwny człowiek. Sekretne życie Paula Diraca, geniusza mechaniki kwantowej.


diracPaul Dirac, nazywany niekiedy brytyjskim Einsteinem, był największym angielskim teoretykiem od czasów Newtona i jednym z najdziwniejszych geniuszy w całej historii nauki – pisze Wydawca o opisywanej przez Grahama Farmelo postaci genialnego fizyka.

Kiedy Dirac otrzymał Nagrodę Nobla w 1933 roku, po części za zadziwiające odkrycie antymaterii, był najmłodszym teoretykiem w historii, który uzyskał to wyróżnienie. Jego życie prywatne było jednak bardzo skomplikowane. Będąc niewrażliwym, traktującym wszystko dosłownie mrukiem – być może dotkniętym autyzmem – Dirac był również kochającym ojcem rodziny i absolutnie lojalnym przyjacielem. Publicznie zdawał się interesować wyłącznie nauką, lecz prywatnie miał szerokie spektrum zainteresowań – od Beethovena i Rembrandta do Myszki Miki i Cher.
 

Graham Farmelo, posługując się ogromnym materiałem archiwalnym zgromadzonym przez rodzinę, naukowców, historyków, archiwistów i autorów różnych tekstów związanych z osobą Diraca, wskrzesza dramatyczną historię jego życia oraz pokazuje jego przełomowy wkład do nauki – m.in. współodkrycie mechaniki kwantowej, najbardziej rewolucyjnej teorii naukowej w minionym stuleciu.

Biografia – stosownie do miary opisywanej postaci – jest dziełem ogromnym (ponad 700 stron, 31 rozdziałów), napisaną żywym językiem (autor biografii jest znanym popularyzatorem nauki), z wielką liczbą przypisów i sporą bibliografią . Jest też pełna ciekawostek, co czyni z niej barwną opowieść o naukowcu zajmującym się trudną dla laików dziedziną, której już sama nazwa budzi respekt, a może i przerażenie stopniem skomplikowania tematu. Nie taki jednak diabeł straszny – można powiedzieć po lekturze opowieści o Diracu, a nawet więcej – pióro biografa fizyka bowiem sprawia, że i dziedzina nauki, jaką się on zajmował zostaje obłaskawiona.(al.)
 

 

 

Przedziwny człowiek. Sekretne życie Paula Diraca, geniusza mechaniki kwantowej,  Graham Farmelo,  Wydawnictwo Copernicus Center Press,  Kraków 2016,  wyd. I,  s. 728,  cena 89,90 zł (w tym VAT).  Książka dostępna także, jako e-book.

 

Odsłony: 1322
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd