Religia techniki

Utworzono: sobota, 28 styczeń 2017 lm Drukuj E-mail

Religia techniki to książka autorstwa Davida F. Noble w tłumaczeniu Krzysztofa Kornasa, wydana przez Wydawnictwo Copernicus Center Press.

 

religia techniki.jpgPodtytuł książki – Boskość człowieka i duch wynalazczości rozszerza tytuł książki, wskazując w jakim kierunku idą rozważania autora nad relacjami religii i techniki. Uzupełnieniem jest także nota od wydawcy, w której zamieszczono pytania, na które czytelnik znajdzie w książce odpowiedź:  W jaki sposób postęp naukowo-techniczny jest motywowany religijnie?
Co łączy naukowców, inżynierów i myślicieli chrześcijańskich?
Jakie starożytne wyobrażenia stoją za oczarowaniem nowoczesnymi technikami?

Filozofowie, historycy, biolodzy czy fizycy wielokrotnie pisali o relacji nauki i religii – związki religii i techniki wydają się natomiast tematem zaniedbanym. Historyk David F. Noble stara się zapełnić tę lukę. Argumentuje, że w cywilizacji zachodniej kulturowe fundamenty rozwoju technicznego położono już w IX wieku, kiedy sztuki użyteczne powiązano z ideą chrześcijańskiego zbawienia. Bada wzajemne wpływy religii, nauki i techniki aż po wiek XX, w którym ludzie zaczęli władać niemal boską wiedzą i mocą. 

Noble ocenia krytycznie zarówno postęp techniczny za wszelką cenę, jak i rolę religii w rozbudzaniu wyobrażeń o raju odzyskanym za pomocą wiedzy i techniki. Apeluje o nową ocenę naszego oczarowania niekontrolowanym rozwojem technicznym. Pyta, czy ta specyficzna relacja religii i techniki, nawet jeśli kiedyś była pożyteczna, nadal sprzyja ludziom? Czy wciąż promuje dobro człowieka i jego świata, czy chce już tylko pomóc człowiekowi z tego świata uciec?" (lm)
 

 

Religia techniki.  Boskość człowieka i duch wynalazczości , David F. Noble, Wydawnictwo Copernicus Center Press, Kraków 2017, wyd. I, s. 390, cena 59,90 zł (w tym VAT), dostępna także jako e-book.

 

Odsłony: 1401
DMC Firewall is a Joomla Security extension!