nowy swiatGeorge Gamow (zm. W 1968) – fizyk teoretyczny i kosmolog, jeden ze współtwórców teorii Wielkiego Wybuchu i współpracownik Francisa Cricka przy pracach nad strukturą DNA, zasłynął na polu popularyzatorskim książką „Mr Tompkins in Wonderland”, którą napisał w 1940 roku.

Książka ta stała się przebojem wydawniczym i była tłumaczona na całym świecie, także w Polsce miała wiele wydań. („Pan Tompkins w krainie czarów”). Jej kontynuacją – mającą równie duże wzięcie u czytelników – była książka „Mr Tompkins Explores the Atom” („Pan Tompkins poznaje atom”) – również tłumaczona na polski.
W roku 1965 wydawnictwo Cambridge University Press połączyło oba te tomy w jedno wydanie, a żyjący jeszcze wówczas autor je uaktualnił i uzupełnił.

Kolejnego, znów uaktualnionego, wydania tej „zintegrowanej” książki podjął się po 30 latach Russell Stannard – fizyk cząstek i popularyzator nauki. Tak powstał Nowy świat Pana Tompkinsa - książka, którą dla polskiego czytelnika przetłumaczył Łukasz Lamża, a wydania jej podjęło się Wydawnictwo Copernicus Center Press.

Przygody Pana Tompkinsa, urzędnika zainspirowanego wykładami znanego profesora fizyki i próbującego się odnaleźć w świecie fizyki współczesnej, opisane są w 15 rozdziałach. Spotkanie bohatera z fizyką i kosmologią kończy Ostatni wykład profesora, a całość zamyka Epilog oraz słownik niektórych pojęć z przedstawianego zakresu fizyki. Książkę – przeznaczoną bardziej dla uczniów niż studentów – ubarwiają rysunki Michaela Edwardsa. (al.)

Nowy świat Pana Tompkinsa, George Gamow, Russell Stannard, Wydawnictwo Copernicus Center Press, wyd. I, Kraków 2017, s. 318, cena 44,90 zł (w tym VAT)