Cena altruizmu

Utworzono: poniedziałek, 29 maj 2017 al Drukuj E-mail


Cena altruizmuNakładem Wydawnictwa Copernicus Center Press ukazała się książka Orena Harmana w tłumaczeniu Tomasza Lanczewskiego pt. Cena altruizmu. George Price i poszukiwanie źródeł moralności.


Autora książki, historyka nauki i pisarza specjalizującego się w teorii ewolucji oraz wzajemnych oddziaływaniach pomiędzy koncepcjami naukowymi, społecznymi i filozoficznymi zainteresowało życie i twórczość naukowa amerykańskiego genetyka populacyjnego i teoretyka ewolucji – George’a Price’a (1922-75), jednego z najwybitniejszych ewolucjonistów od czasów Darwina.

Price, którego nazwisko przeszło do historii nauki nie tylko z powodu równania Price’a, ale i ewolucyjnie stabilnej strategii wywiedzionej z teorii gier, czy sformalizowania podstaw fundamentalnej teorii naturalnego doboru Fishera, po latach (i losowych zdarzeniach związanych z chorobą) stał się z ewolucjonisty kreacjonistą. Pod koniec życia rozdał cały swój majątek i popełnił samobójstwo.

Książka Cena altruizmu, oprócz warstwy biograficznej amerykańskiego badacza, to także opis XX-wiecznej myśli naukowej, ale i opowieść o poszukiwaniu życzliwości i altruizmu.(al.)

 

Cena altruizmu. George Price i poszukiwanie źródeł moralności, Oren Harman, Copernicus Center Press, Kraków 2017, wyd. I, s. 645, cena 89,90 zł (w tym VAT).

Odsłony: 928
Our website is protected by DMC Firewall!