Kurs krytycznego myślenia

Utworzono: poniedziałek, 24 lipiec 2017 Anna Leszkowska Drukuj E-mail

logika i arg.Logika i argumentacja. Praktyczny kurs krytycznego myślenia – to tytuł książki Andrzeja Kisielewicza wydanej przez PWN.

Mimo coraz lepszej i powszechniejszej edukacji, z logiką mamy jednak coraz większe kłopoty. I to niezależnie od kultury, państwa, czy ustroju. Z argumentacją jest podobnie – popkultura skierowała nasz sposób porozumiewania się na niebywałe płycizny. Pojawienie się więc książki kierującej uwagę czytelnika na racjonalność w myśleniu, myślenie krytyczne, jest ewenementem na rynku księgarskim. Tym bardziej, jeśli jest napisana przystępnie, przejrzyście i może być czytana nie tylko przez kręgi akademickie, ale i innych czytelników zainteresowanych tą dziedziną wiedzy.

Autor książki, Andrzej Kisielewicz, jest profesorem nauk matematycznych na Uniwersytecie Wrocławskim i zajmuje się różnymi zagadnieniami z zakresu algebry, kombinatoryki, logiki i informatyki teoretycznej oraz teorii argumentacji. Jak podaje, książkę pisał głównie z myślą o studentach wszystkich kierunków studiów oraz nauczycielach akademickich, więc nadał jej charakter podręcznika pokazującego nowe podejście do logiki – odmienne od dotychczas istniejącego, nie nadającego się już (zdaniem autora) do świata post-prawdy.

Myślący człowiek coraz częściej bowiem zadaje sobie pytanie, jak odnaleźć się w świecie powszechnego posługiwania się nieprawdą? Takie warunki wymagają od kursów krytycznego myślenia większego skupienia się na pojęciu prawdy, na wskazywaniu, że istnieje obszar solidnej wiedzy, informacji, do którego prowadzi logiczne rozumowanie i jasne formułowanie myśli.

Podręcznik zatem jest nową propozycją edukacyjną w zakresie myślenia krytycznego, gdzie osiągnięcia szkoły amerykańskiej są silnie połączone ze znajomością zasad i praktyki nieformalnego matematycznego rozumowania oraz z doświadczeniami, jakie autor wyniósł ze swojej pracy dydaktycznej na uczelniach polskich i zagranicznych.
Ale – jak zaznacza – książka ma przede wszystkim charakter praktyczny, zawiera liczne przykłady zadań i tematów do dyskusji (także wiele różnorodnych typów zagadek logicznych), gdyż zdolność krytycznego i logicznego myślenia jest jedną z najważniejszych cech, jakich wymaga się w każdej dziedzinie ludzkiej działalności, nie tylko w pracy umysłowej.

Książka składa się z sześciu rozdziałów, które odnoszą się do reguł rozumowania i uzasadniania twierdzeń oraz sposobów jasnego formułowania myśli. Zrozumiałość poszczególnych wywodów zwiększa nie tylko ich ubarwienie zagadkami, anegdotami, cytatami literackimi, odnośnikami do aktualnych zdarzeń, ale i forma książki – przejrzysty i klarowny układ graficzny, adekwatny do różnorodności treści. (al.)

Logika i argumentacja. Praktyczny kurs krytycznego myślenia, Andrzej Kisielewicz, Wyd. I, Warszawa 2017, s. 250, cena katalogowa -39 zł.

 

Odsłony: 1041
Our website is protected by DMC Firewall!