banner

biologia pwnBiologia to kolejna książka z wydawanego przez PWN cyklu Laboratorium w szufladzie, której autorem jest Stanisław Łoboziak.

W przypadku tej nauki, podobnie jak chemii i fizyki, nie ma lepszego sposobu na rozwój ciekawości badawczej jak właśnie doświadczenie – zdaje się skutecznie wyrugowane z edukacji szkolnej na wszystkich poziomach. I taka jest ta książka, będąca zbiorem doświadczeń, poszerzonych o ciekawostki z danego tematu, doświadczeń łatwiejszych i trudniejszych – zależnie od wiedzy i aspiracji czytelnika.
Doświadczenia są tak dobrane, aby można je było wykonać samemu – w domu lub na łonie natury – przy pomocy dostępnych przedmiotów, choć nie brakuje i takich, do przeprowadzenia których potrzebne jest laboratorium i odczynniki – dotyczy to zwłaszcza chemii, bez której biologia nie może się obejść.

Przejrzysty graficznie układ książki (jak i pozostałych z tego cyklu) pozwala na łatwe poruszanie się w przedstawionych zagadnieniach obejmujących badania organizmów i zjawisk biologiczno-chemicznych. Dokładnie opisane doświadczenia są tak dobrane, aby zachęcić nie tylko do eksperymentowania, ale i do poszerzania wiedzy biologicznej nie tylko na poziomie podstawowym. (js)

 

Laboratorium w szufladzie. Biologia, Stanisław Łoboziak , PWN, Warszawa 2016, wyd. I, s. 161