banner

matematyka pwnPaństwowe Wydawnictwo Naukowe stworzyło cykl książek przeznaczonych dla osób ciekawych świata, entuzjastów i hobbystów, a przede wszystkim praktyków, pn. Laboratorium w szufladzie. 

Wszystkie książki z tej serii są bogato ilustrowane rysunkami i zdjęciami, a każdy z poruszanych tematów zawiera praktyczny opis zjawiska, doświadczenia, przyrządu czy aktywności. 

Choć strona graficzna okładki sugeruje szkolnego odbiorcę treści, to jednak autorzy nie stronią od wejścia na poziom wyższy niż tylko popularne ujęcie tematu.
Przekonać się o tym można choćby z książki Łukasza Badowskiego i Zdzisława Adamaszka – Matematyka, jaka ukazała się w tej serii wydawniczej. Autorzy udowadniają w niej, że matematyka – jak przystało na królową nauk – wszędzie jest obecna i na wszystkim odciska swoje piętno. Królestwo matematyki pokazane jest głównie poprzez geometrię, ale i np. przez rachunek prawdopodobieństwa i to w sposób szczególny, bo doświadczalny, czego powszechnie się po tej nauce nie spodziewamy.

Autorzy pokazują, iż zjawiska i rzeczy, z jakimi mamy na co dzień do czynienia można nie tylko opisać i wyjaśnić przy pomocy obliczeń matematycznych, ale i samemu zbudować narzędzia czy urządzenia.
Poruszanie się po treści książki jest ułatwione dzięki kolorowym wyróżnikom graficznym górnych rogów książki, wskazujących m.in. na stopień trudności przedstawionych zagadnień i zadań oraz dzięki niezwykle przejrzystemu graficznie ujęciu treści. Na końcu książki przewidziano też miejsce na notatki.(tm)

 

Matematyka, Łukasz Badowski, Zdzisław Adamaszek, PWN, Warszawa 2016, wyd. I, s. 193