Jak być uczonym

Utworzono: poniedziałek, 30 październik 2017 Anna Leszkowska Drukuj E-mail

Jak byc uczonym ccWydawnictwo Copernicus Center Press wydało książkę Michała Hellera pt. Jak być uczonym.

Zapewne po słowie książka czytelnik będzie poszukiwać na półce księgarskiej jakiegoś słusznej objętości dzieła, tymczasem jest to tomik skromny wielkością, kojarzący się raczej z poezją niż filozofią, zwłaszcza że pięknie wydany, w twardej oprawie, na eleganckim papierze chamois, z reprintami starych grafik (opracowanie graficzne – Olgierd Chmielewski).

Strona edytorska tomu znakomicie współbrzmi z jego treścią, którą stanowią cztery krótkie teksty dedykowane uczniom i współpracownikom autora, wybrane i opracowane przez Małgorzatę Szczerbińską-Polak. Dotyczą one etyki i metodyki pracy naukowej, a także rozważań filozoficznych na temat mądrych sposobów na życie, czyli dążenia do zgłębiania wiedzy.

Sam autor tak to przedstawia: „Zapiski, które składają się na tę niewielką książeczkę, były sporządzane przy różnych okazjach i publikowane w rozmaitych miejscach. Łączy je jedno: chęć podzielenia się własnymi doświadczeniami w przeżywaniu wielkiej przygody, jaką jest uprawianie nauki. /…/ Jeżeli ignorancja jest ciemnością umysłu, to wiedza jest jego światłem, a studiowanie i uprawianie nauki, choć wymagają nakładu sił i przezwyciężenia wielu słabości, są zanurzeniem się w świetle”. (tm)

Jak być uczonym, Michał Heller, Copernicus Center Press, Kraków 2017, wyd. II (I w tej edycji), s. 69, cena 29,90 zł (w tym VAT), dostępna także jako e-book

 

Odsłony: 849
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd