banner


Latajace swinie ccKognitywista Benjamin K. Berger z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego zajmujący się m.in. rolą ucieleśnionej symulacji i metafory w procesie rozumienia języka napisał książkę Louder Than Words: The New Science of How the Mind Makes Meaning. W polskim tłumaczeniu Zuzanny Lamży nosi ona zagadkowy tytuł: Latające świnie (z wiernym angielszczyźnie podtytułem: Jak umysł tworzy znaczenie). Jej wydawcą jest Copernicus Center Press.

W przedmowie do książki George Lakoff – mentor B. Bergena – pisze, iż jest ona syntezą nowego spojrzenia na znaczenie, a autor ciekawie wprowadza w niej czytelnika do świata psychologicznych eksperymentów i badań nad mózgiem. Tłumaczy jak działa nasz umysł i pokazuje, że nasze czyny mówią lepiej niż słowa. Oczywiście wyjaśnia jak do tego dochodzi.
Myśleniu służą bowiem te same struktury neuronalne, które kierują wzrokiem, działaniem i emocjami. To ciało określa pojęcia używane przez to, co zwykliśmy nazywać umysłem. Nie jesteśmy bezdusznymi myślącymi maszynami: nasza fizjologia dostarcza pojęć naszej filozofii.

Zasadniczym zadaniem języka jest przekazywanie znaczenia. Wprawiamy w wibracje struny głosowe po to, żeby nasze myśli pojawiły się w umyśle drugiej osoby. Możemy mówić o wszystkim – od rowerowej wycieczki do parku, po rzeczy, które tak naprawdę nie istnieją, jak latające świnie – a kiedy to robimy, nasi słuchacze wypełniają obraz detalami, o których nigdy nie wspominaliśmy. Jak to możliwe? Jaki mechanizm za tym stoi?

Jak wyobraźnia pomaga nam w działaniu? Na ile sposobów można czytać ten sam tekst? Czym są ucieleśnione symulacje i jaką rolę odgrywają w rozumieniu języka? Odpowiedzi na te i inne pytania czytelnik znajdzie w opisanych obserwacjach ludzkich zachowań, doświadczeniach, ilustracjach, które czynią ten obszar wiedzy przystępny w zrozumieniu nawet dla laików.(tm)

 


Latające świnie. Jak umysł tworzy znaczenie, Benjamin K. Berger, Copernicus Center Press, Kraków 2017, wyd. I, s. 379, cena 49,90 zł (w tym VAT), dostępna także jako e-book.