Wszechświat krok po kroku

Utworzono: wtorek, 26 grudzień 2017 Anna Leszkowska Drukuj E-mail

wszechswiat krok 1Łukasz Lamża jest autorem książki pt. Wszechświat krok po kroku, którą wydała oficyna Copernicus Center Press.

Jest to opowieść o ewolucji Wszechświata: od ramion spiralnych galaktyk, przez zderzenia kontynentów, po tajemne życie pierwotniaków - jak podaje na stronie tytułowej książki wydawca.
Autor z kolei (doktor filozofii, specjalizujący się w filozofii przyrody, kosmologii i astrofizyce) charakteryzuje swoją książkę poprzez literaturę piękną, posługując się obficie metaforą literacką.

„Wyobraźmy sobie, że świat jest Powieścią – pisze. Długą, rozlaną, głęboką, mądrą, śmieszną, zaskakującą, harmonijną. Aby naprawdę docenić tę Powieść, trzeba po prostu wczytać się w historię, która ona opowiada. Trzeba spróbować zrozumieć, jaka właściwie opowieść została ulepiona z atomów języka?
Jest to opowieść o dwóch galaktykach, które już, już miały się ze sobą zderzyć, ale jednak tego nie zrobiły, i tylko ramię spiralne jednej z nich wyciągnęło się do postaci długiego węża, który potem rozjarzył się od młodych gwiazd, a następnie upstrzyły go bąble gorącego gazu.
O skarpie pewnego krateru, która długo wisiała nad kamienistą doliną, ale potem pojawiło się to jedno, niepozorne pęknięcie, które wcięło się promieniście w głąb skały, odczepiając potężny blok skalny, a język rumoszu pokrył dno krateru.
O kolonii bakterii, która przetrwała wiele pokoleń na jednym tylko wąsie oceanicznej krewetki, aż nagle wszystko pokryły ciemności i soki trawienne”.

Te metafory ujmują bardzo konkretne naukowo treści dotyczące ewolucji Wszechświata, zawarte w trzech rozdziałach: Kosmos, Planeta, Życie. Każdy z nich sam jest książką na swój temat – liczy bowiem po 10 obszernych rozdziałów poszerzonych o przypisy, rysunki i zdjęcia, które dla dociekliwych czytelników stanowią kolejny trop (nie licząc bogatej bibliografii) do poszerzenia wiedzy na dany temat. (al.)

Wszechświat krok po kroku, Łukasz Lamża, Copernicus Center Press, Kraków 2017, wyd. I, s. 312, cena 49,90 zł (w tym VAT), książka dostępna także jako e-book.

 

Odsłony: 727
DMC Firewall is a Joomla Security extension!