Krótka historia ekonomii

Utworzono: poniedziałek, 22 styczeń 2018 Anna Leszkowska Drukuj E-mail


Krotka historia EkonomiiWydawnictwo RM wydaje serię książek popularnonaukowych, z których każda poświęcona jest jednej z dziedzin wiedzy. Jedną z nich jest Krótka historia ekonomii, autorstwa Nialla Kishtainy’a, w tłumaczeniu Michała Zacharzewskiego.


Niall Kishtainy jest wykładowcą London School of Economics i popularyzatorem wiedzy ekonomicznej. Ma także doświadczenie polityczne - był doradcą rządu brytyjskiego oraz członkiem Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych ds. Afryki, co sprawia, że jego wykład z ekonomii jest mocno osadzony w realiach świata i bogaty w przykłady ilustrujące zagadnienia ekonomiczne.

Autor w krótkich rozdziałach (40), ułożonych w porządku chronologicznym, wskazuje punkty zwrotne historii, w tym wynalezienie pieniądza, narodzenie się kapitalizmu i Wielki Kryzys. Opisuje zjawiska przedsiębiorczości i nierówności, analizuje ekonomię behawioralną i kryzysy finansowe. Przedstawia też sylwetki myślicieli takich jak Adam Smith, Karol Marks czy John Maynard Keynes. Wyjaśnia główne idee ekonomiczne oraz mechanizmy gospodarcze kształtujące świat dawniej i dziś.

Czytelnik znajdzie w książce odpowiedzi na pytania często dzisiaj kierowane pod adresem ekonomistów: Skąd się bierze bieda? Czy kryzysów ekonomicznych nie da się uniknąć? Czy interwencja państwa w gospodarkę jest przekleństwem czy też koniecznością?
Przystępnie wyłożone zagadnienia z obszaru ekonomii, nie pozbawione przykładów i anegdot z życia wziętych, lekki, pogodny i dowcipny tok narracji sprawiają, że książka może być interesującą lekturą dla każdego, kto interesuje się tą tak dzisiaj ważną społecznie dziedziną wiedzy.(js)

 

Krótka historia ekonomii, Niall Kishtainy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2017, s. 287, cena 29,99 zł (w tym 5% VAT)

Odsłony: 677
DMC Firewall is a Joomla Security extension!