Od bakterii do Bacha

Utworzono: poniedziałek, 22 styczeń 2018 Anna Leszkowska Drukuj E-mail


od bakteriiWydawnictwo Copernicus Center Press wydało książkę Daniela C. Dennetta o ewolucji umysłów – Od bakterii do Bacha w tłumaczeniu Krystyny Bieleckiej i Marcina Miłkowskiego.

Daniel C. Dennett – amerykański filozof i kognitywista, który specjalizuje się w filozofii umysłu, sztucznej inteligencji oraz teorii ewolucji jest dobrze znany polskiemu czytelnikowi. Obecnie wydana książka jest bowiem trzecią, jaką wydało wydawnictwo Copernicus Center Press, przybliżając nam tym samym twórczość tego znanego w świecie naukowca.

Zagadkowy tytuł książki nieco rozświetla jej podtytuł: „O ewolucji umysłów”, a sam autor we wstępie tak przybliża jej treść: „Uważam, że ta książka jest spekulacją filozoficzną, niekiedy bardzo śmiałą. Twierdzę, że to szkic, kręgosłup najlepszej dotychczas teorii naukowej mówiącej o tym, jak powstały nasze umysły, jak działają nasze mózgi, które potrafią zdziałać cuda, a zwłaszcza tego, jak myśleć o umysłach i mózgach, nie wpadając w kuszące filozoficzne pułapki”.
A dalej tłumaczy:
„Do zrozumienia naszych świadomych umysłów wiedzie kręta ścieżka, prowadząca przez dżunglę nauki i filozofii, począwszy od początkowego, podstawowego założenia, że ludzie są obiektami fizycznymi, posłusznymi prawom fizyki. Ścieżka jest najeżona trudnościami, zarówno empirycznymi, jak i konceptualnymi, a wielu ekspertów spiera się gorąco, jak radzić sobie z tymi problemami.
Ponad pięćdziesiąt lat przedzierałem się przez te gąszcze i bagniska. Znalazłem ścieżkę, która prowadzi nas do zadowalającej — i dającej zadowolenie — koncepcji, jak „magia” umysłu urzeczywistnia się bez żadnej magii, ale ścieżka ta nie jest ani prosta, ani łatwa. Nie jest to jedyna proponowana droga, ale chcę pokazać, że jest na razie najlepsza i najbardziej obiecująca”.(tm)


Od bakterii do Bacha. O ewolucji umysłów, Daniel C. Dennett, Wydawnictwo Copernicus Center Press, Kraków 2017, wyd. I, s. 600, cena 99,90 zł (w tym VAT), dostępna także jako e-book

 

 

Odsłony: 732
Our website is protected by DMC Firewall!