Cyfrowe społeczeństwo

Utworzono: niedziela, 28 styczeń 2018 Anna Leszkowska Drukuj E-mail


zacher1 001 1Potencjały i relacje sił w cyfrowym społeczeństwie wiedzy to tytuł książki pod redakcją naukową Lecha W. Zachera, która została wydana przez Wydawnictwo Poltex.


Cywilizacja techniczna jest technicznym sukcesem ludzkości, którego cena jest wysoka, a przyszłość niepewna – stwierdza prof. Lech W. Zacher. Usieciowienie społeczeństw, postępująca digitalizacja, nowe i trudne do wyobrażenia możliwości nanotechnologii, biotechnologii, robotyki czy sztucznej inteligencji zmuszają do stawiania pytań o zmiany społeczno-kulturowe spowodowane rozwojem nauki i techniki. Jedno z ważnych pytań dotyczy tego, jak w dzisiejszym społeczeństwie wiedzy zmieniają się – pod wpływem nauki i techniki – relacje siły między państwami, organizacjami, grupami oraz innymi podmiotami.

Kto rządzi, kto dominuje, kto wygrywa, a kto przegrywa? Jakimi sposobami, z jakim skutkiem i w jakich okolicznościach zmieniają się relacje siły w stosunkach między ludźmi i organizacjami? Jaką rolę odgrywają w tym procesie rządy, partie polityczne, grupy interesu, wielkie firmy, związki zawodowe, wojsko, kościoły, organizacje pozarządowe, mafie czy grupy hakerskie?
Jak do zmiany relacji sił są wykorzystywane polityka, strategie biznesu, korupcja, przemoc, konflikty zbrojne, manipulacje prawne, zmowy i spiski, przemoc symboliczna, media oraz propaganda?

Badanie tych zagadnień wymaga podejścia wielodyscyplinowego i kompleksowego, czego dowód dają przedstawiciele nauk technicznych i społecznych - autorzy 19 tekstów, składających się na książkę.
Ich dziełem jest nowy opis i nowe interpretacje zjawisk, jakie obserwujemy w społeczeństwie informacyjnym, cyfrowym. Inżynierowie, filozofowie, socjologowie, ekonomiści, prawnicy i politolodzy odnoszą się w nich do usieciowienia i digitalizacji jako aspektów cywilizacji technicznej, sił społecznych w społeczeństwie XXI w., przemian człowieka w otoczeniu cyfrowym, roli edukacji cyfrowej i wiedzy, siły i oddziaływania elit, globalizacji w gospodarce oraz bezpieczeństwa w cyfrowym świecie.(al.)

 

Potencjały i relacje sił w cyfrowym społeczeństwie wiedzy, red. naukowa Lech W. Zacher, Wydawnictwo Poltex, warszawa 2018, cena 64,90 zł

 

Odsłony: 739
DMC Firewall is a Joomla Security extension!