Na stulecie rewolucji

Utworzono: poniedziałek, 29 styczeń 2018 Anna Leszkowska Drukuj E-mail

 

t.4  modzel.Ukazał się czwarty tom szkiców Polska – Rosja pióra Witolda Modzelewskiego pt. Refleksje na stulecie bolszewickiej rewolucji. Wydawcą tego i poprzednich trzech tomów jest Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy.


Profesor Witold Modzelewski – znany głównie z działalności w obszarze finansów i prawa, zajmuje się od lat publicystyką dotyczącą stosunków polsko-rosyjskich – historycznych i współczesnych. Jej owocem są felietony publikowane na portalu Instytutu Studiów Podatkowych oraz wydawane przez wydawnictwo tegoż instytutu ich zbiory w postaci bardzo starannie opracowanych, w eleganckiej szacie graficznej, książek.

Tom pierwszy serii Polska – Rosja zatytułowany Szkice to zbiór artykułów pisanych w latach 2012-2014 - refleksji na temat stosunku Polaków do Rosji i Związku Radzieckiego, roli Polaków w jego historii oraz obecności Rosji w naszej historii.

Na tom drugi zatytułowany Co dalej? składają się teksty z lat 2014 - 2016, czyli z czasów bardzo złych stosunków polsko- rosyjskich, gorączki wojennej, „wojny słownej i jawnych przygotowań do jej czynnej wersji”. Zdaniem autora, taka postawa wobec Rosji jest dla nas szkodliwa i może nas prowadzić do mniejszych lub większych klęsk, choć nie w sensie militarnym, bo wojna nam nie grozi.

Tom trzeci esejów pn. Wojny nie będzie to teksty pisane w latach 2015 – 2016, dotyczące XIX i XX wieku w stosunkach polsko-rosyjskich i początku XXI w.

Obecnie wydany tom czwarty, poświęcony rewolucji październikowej, to 57 felietonów ułożonych w pięciu rozdziałach począwszy od przedstawienia bohaterów – twórców rewolucji, poprzez ocenę rewolucji, polskie rozliczenia z tamtym okresem i ocenę jej skutków oraz reminiscencje na temat rewolucji w Rosji.
Wielkim walorem publicystyki autora jest niekonwencjonalność podejścia do tematu, „osobność” i niezależność ocen, a także śmiałe, nierzadko kontrowersyjne tezy – również odnośnie prowadzonej przez Polskę (od lat) polityki wschodniej.
Zaletą – rzadko spotykaną - jest też biegłość autora w posługiwaniu się krótką, syntetyczną formą (a felieton to najtrudniejsza forma wypowiedzi), łatwość puentowania, oraz przystępny, barwny język.
Wszystkie te cechy publicystyki W. Modzelewskiego sprawiają, że lektura tekstów o niebłahym przecież ciężarze merytorycznym jest atrakcyjna dla każdego czytelnika.(al.)

 

Polska – Rosja. Refleksje na stulecie bolszewickiej rewolucji, Witold Modzelewski, Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy, Warszawa 2017

 

Odsłony: 707
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd