Krótka historia nauki

Utworzono: poniedziałek, 26 luty 2018 Anna Leszkowska Drukuj E-mail


Krotka historia naukiJedną z książek w popularyzatorskiej serii: „Krótka historia”, jaką wydaje Wydawnictwo RM, jest Krótka historia nauki autorstwa Williama Bynuma w tłumaczeniu Katarzyny Skawran.


Autor podjął się zadania karkołomnego: jak w sposób niedługi a przystępny dla czytelnika nie będącego naukowcem opowiedzieć historię myśli ludzkiej w tak wielu dziedzinach, jakie składają się na współczesną naukę? Według jakiego klucza dokonać wyboru dyscyplin? Skoncentrował się na naukach o życiu: fizyce i astronomii, chemii i biologii wraz z medycyną, a także w niewielkim stopniu matematyce, otwierającej wrota do wszystkich innych nauk.
William Bynum zabiera czytelników do gwiazd oglądanych przez teleskop, gdy Słońce zastąpiło Ziemię w centrum wszechświata. Zagłębia się pod powierzchnię planety. Kreśli ewolucję układu okresowego pierwiastków. Wprowadza w świat fizyki, objaśniającej elektryczność, grawitację i budowę atomów. Relacjonuje przebieg naukowego śledztwa, które doprowadziło do odkrycia cząsteczki DNA, a zarazem całkiem nowych obszarów do zbadania.
Przytaczając zaskakujące i osobiste historie naukowców, zarówno sławnych, jak i nieznanych, śledzi postęp nauki poprzez stulecia, pokazując piękno badań naukowych. (tm)

Krótka historia nauki, William Bynum, Wydawnictwo RM, Warszawa 2016, s. 295, cena 29,99 zł (w tym 5% VAT)

 

Odsłony: 705
Our website is protected by DMC Firewall!