Lęk

Utworzono: poniedziałek, 26 luty 2018 Anna Leszkowska Drukuj E-mail


LekLęk– to tytuł ksiązki Josepha LeDouxa wydanej przez Wydawnictwo Copernicus Center Press w tłumaczeniu Kingi Wołoszyn i Mateusza Hohola, którzy są także autorami wprowadzenia związanego z podtytułem książki - Neuronauka na tropie źródeł lęku i strachu.


Joseph LeDoux to znany badacz mózgowego podłoża lęku i strachu – jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych neurobiologów emocji. Badaniom nad mózgiem emocjonalnym poświęcił całe życie i dalej troszczy się o rozwój neurobiologii oraz jej przydatność społeczną, czego dowodem jest m.in. ta książka.
Nie jest ona tylko streszczeniem stanu badań na temat neurobiologii strachu czy lęku, ani książką popularyzującą stan tych badań – piszą tłumacze. Jest bardziej dziełem naukowca wizjonera, wskazującego drogi rozwoju neurobiologii emocji oraz wprowadzania jej wyników do psychiatrii i psychoterapii.
Lęk bowiem – choć jest nieodłączną cechą natury ludzkiej – prowadzić może do destrukcyjnych konsekwencji i cierpienia. Zaburzenia lękowe – także w Polsce – są jednymi z najczęściej diagnozowanych problemów psychicznych.
LeDoux przedstawia w książce konkretne sposoby zwiększenia skuteczności jego leczenia, ale wskazuje też perspektywy i nadzieje związane z nowoczesnymi rodzajami terapii, w tym – genowej, wykorzystującej stymulację mózgu oraz medytację. Pokazuje też możliwości farmakologicznego wspomagania psychoterapii.
Jest to więc praca, która nie tylko opisuje postępy neurobiologii i jej przekształcanie się w interdyscyplinarną neuronaukę, ale też pozwala zrozumieć, czym jest lęk i strach, które coraz częściej i coraz mocniej towarzyszą ludziom w miarę postępu cywilizacji.
Uzupełnieniem podstawowych treści książki są dwa obszerne aneksy: ten dotyczący przypisów liczy 51 stron, natomiast bibliografia – 161 stron, co pokazuje rozległość tematyki badawczej autora. (al.)

Lęk. Neuronauka na tropie źródeł lęku i strachu, Joseph LeDoux, Wydawnictwo Copernicus Center Press, Kraków 2017, wyd. I, s. 765, cena 99,90 zł (w tym VAT), książka dostępna także jako e-book.

 

Odsłony: 698
Our website is protected by DMC Firewall!