Przygoda z neuronauką

Utworzono: poniedziałek, 26 luty 2018 Anna Leszkowska Drukuj E-mail


PrzygodaPo obu stronach mózgu to tytuł książki Michaela S. Gazzanigi w tłumaczeniu Anny Bereś i Krzysztofa Cipory, którą wydało wydawnictwo Copernicus Center Press.

Po obu stronach mózgu to przewodnik po świecie nauki – piszą tłumacze w przedmowie do polskiego wydania książki jednego z pionierów neuronauki poznawczej, autora kilkunastu książek z neuronauki poznawczej, z których trzy ukazały się po polsku.
To przewodnik nie tylko po laboratoriach, ale także po biografiach osób, których życie wręcz zanurzone jest w nauce. Stąd tłumacząc książkę Gazzanigi, mieli problemy jak ją zaklasyfikować? Nie jest to bowiem klasyczna autobiografia, ani książka o afirmacji człowieczeństwa. Trudności te są uzasadnione, biorąc pod uwagę, że autor porusza w niej bardzo wiele – nie tylko naukowych - problemów.

Steven Pinker, autor przedmowy wydania amerykańskiego podkreśla, iż Michael Gazzaniga znany jest nie tylko ze swoich monumentalnych odkryć oraz z zapoczątkowania dziedziny neuronauki poznawczej, ale również z umiejętności pokazania, iż nauka jest spójna ze wszystkim, co jest dobre w życiu i że można podążać ścieżką nauki z humorem, przyjemnością i dziecinną ciekawością. Samą książkę nazywa pamiętnikiem, który opowiada historię neuronauki poznawczej widzianej z perspektywy jednego z jej założycieli i najwybitniejszych praktyków.
A na czym polega ranga naukowych odkryć autora książki? – Na genialnych badaniach nad pacjentami z rozszczepionym mózgiem, które rzuciły światło na funkcje, jakie pełnią półkule mózgowe; że prawa półkula może działać bez świadomości lewej – pisze Steven Pinker. Amerykański psycholog poświęcił tym badaniom kilkadziesiąt lat życia.(tm)

 

Po obu stronach mózgu, Michael S. Gazzaniga, wydawnictwo Copernicus Center Press, Kraków 2017, wyd. I, s. 522, cena 59,90 zł (w tym VAT), ksiązka dostępna także jako e-book.

 

Odsłony: 849
DMC Firewall is a Joomla Security extension!