banner

kwantowy kosmosWydawnictwo Copernicus Center Press wydało książkę Clausa Kiefera Kwantowy kosmos w tłumaczeniu Michała Tęczy.

Podtytuł książki: Od wczesnego świata do rozszerzającego się uniwersum właściwie mówi wszystko o zakresie zagadnień poruszanych przez autora - profesora fizyki teoretycznej na Uniwersytecie w Kolonii, jednego z czołowych ekspertów kwantowej grawitacji.
Rozpatruje on teorię względności, teorię kwantów, entropię i kosmologię, by dotrzeć do kwantowej grawitacji i kwantowej kosmologii. Jak pisze w przedmowie – „moja książka mówi przede wszystkim o poszukiwaniu grawitacji kwantowej i o jej zastosowaniu w odniesieniu do wszechświata jako całości, czyli o kosmosie kwantowym”.

Choć polski przekład ukazuje się po 9 latach od pierwszego wydania, autor podkreśla, że zawarte w książce tematy przedstawiłby i dzisiaj w ten sam sposób, gdyż obserwacje i eksperymenty, jakich uczeni dokonali w tym czasie (teleskop kosmiczny Plancka, cząstka Higgsa, fale grawitacyjne, zastosowania splątanych fotonów) nie rozwiązały jednak zagadek grawitacji kwantowej.

Czym zatem jest tajemnicza dla laików grawitacja kwantowa? To teoria, która połączyłaby teorię względności z teorią kwantową. Dzięki niej można byłoby wyjaśnić powstanie świata, los czarnych dziur, naturę przestrzeni i czasu i czego pragną chyba wszyscy fizycy – stworzenie uniwersalnej teorii wszystkiego, z której udałoby się wyprowadzić wszystkie inne prawa natury.

Jak przyznaje sam autor, tematy, jakie przedstawia nie sa łatwe w odbiorze, stąd wzorów w książce zamieścił mało, a treść uprościł na tyle, żeby czytelnicy znający podstawowe pojęcia z zakresu fizyki w szkole średniej nie mieli problemów z jej zrozumieniem. (al.)

 

Kwantowy kosmos, Claus Kiefer, Wydawnictwo Copernicus Center Press, wyd. I, Kraków 2018, s.379, cena 59,90 zł (w tym VAT), książka dostępna także jako e-book.