banner


ZanurzeniZanurzeni w liczbach to tytuł książki Daniela Tammeta w tłumaczeniu Zuzanny Lamży, którą wydało Wydawnictwo Copernicus Center Press.

Książka Zanurzeni w liczbach mająca podtytuł: „Jak matematyka kształtuje nasze życie”, to dzieło znanego synestety i autystycznego sawanta z ponadprzeciętnymi zdolnościami matematycznymi i językowymi, władającego 11 językami, rekordzisty Europy w recytowaniu z pamięci 22 514 cyfr liczby pi.

Jest to zbiór 25 esejów opisujących „matematykę życia”, będących zabawą samą możliwością, czystą, od niczego niezależną. Wybór tematów, jak pisze autor, był zupełnie subiektywny i z tego powodu książka ma charakter eklektyczny.
Znalazło się w niej kilka autobiograficznych elementów, inspiracją kilku rozdziałów był Szekspir, innego – matematyk Omar Chajjam, pozostałych – podróż dookoła świata, w której autor zatrzymuje się to w Quebecu, to na Islandii, czy w starożytnej Grecji. Każdy z rozdziałów służy jednak odkrywaniu związków między matematyką a fikcją i sprowokowany jest prostym pytaniem: a co by było, gdyby? (ld)

 

Zanurzeni w liczbach. Jak matematyka kształtuje nasze życie, Daniel Tammet, Wydawnictwo Copernicus Center Press, Kraków 2017, wyd. I, s. 270, cena 49,90 zł (w tym VAT), książka dostępna również jako e-book.