banner

Robert Trivers jest autorem książki pt. Dzikie życie wydanej przez Copernicus Center Press w tłumaczeniu Krzysztofa Skoniecznego.


dzikie zycieRobert Trivers, amerykański socjobiolog, to żywa legenda w świecie biologii i nauk społecznych, człowiek, którego magazyn „Time” uznał za jednego z największych naukowców i myślicieli dwudziestego wieku.
Jest twórcą pojęcia altruizmu odwzajemnionego, teorii inwestycji rodzicielskich oraz konfliktu wewnątrz genomu.

Jego odkrycia nie tylko zrewolucjonizowały genetykę i biologię ewolucyjną, lecz także wpłynęły na wiele innych dyscyplin, od medycyny i nauk społecznych po historię, ekonomię i studia nad literaturą.

W książce, której podtytuł brzmi: Przygody biologa ewolucyjnego, Trivers opowiada o swym niezwykłym, pełnym przygód życiu. W specyficznym stylu, z poczuciem humoru i przenikliwością komentuje wiele tematów, od amerykańskiego rasizmu, przez historię psychiatrii po zabójstwo Petera Tosha, muzycznego spadkobiercy Boba Marleya.

Całość, okraszona anegdotami z życia luminarzy nauki, takich jak Richard Dawkins czy Stephen Jay Gould, będzie znakomitą lekturą dla każdego, kto interesuje się nauką, kondycją ludzką czy naturą kreatywnego geniuszu.(js)

Dzikie życie. Przygody biologa ewolucyjnego, Robert Trivers, Copernicus Center Press, wyd. I, Kraków 2018, s.357, cena 59,90 zł, ksiązka dostępna także jako e-book.