banner


Wydawnictwo RM wydało w serii Szpiedzy XX wieku książkę Michaela Smitha MI 6. Prawdziwi agenci 007. Brytyjski wywiad w latach 1909-1939 w tłumaczeniu Katarzyny Skawran.

MI6MI6 – Military Inteligence Section 6 – to brytyjska wojskowa służba specjalna powołana w 1909 roku do prowadzenia wywiadu zagranicznego. Powstała z podziału utworzonego w 1909 roku Biura Tajnej Służby na MI5 (Security Service – służba bezpieczeństwa) oraz MI1(c) – sekcję zagraniczną, przemianowaną w 1921 roku na MI6, Secret Intelligence Service (SIS), której zadaniem było zwalczanie szpiegostwa zagrażającemu interesom Wielkiej Brytanii.
Od 1909 roku do 1916 MI6 podlegał brytyjskiemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych, w czasie I wojny – Ministerstwu Wojny, a po 1918 – znów MSZ, co pokazuje, jaką rolę w kształtowaniu polityki międzynarodowej Anglicy przypisywali wywiadowi – zwłaszcza nakierowanemu na Niemcy i Związek Radziecki, których utrzymywanie w konflikcie zbrojnym było w interesie Wielkiej Brytanii.

Autor książki – były oficer brytyjskiego wywiadu wojskowego – pokazuje w 20 rozdziałach historię narodzin i pierwszych lat istnienia brytyjskiej tajnej służby wywiadowczej, w tym jej szpiegowania w Niemczech i tajnych misji na terenie Rosji. Przedstawia trzech legendarnych szefów SIS: Mansfielda Cumminga, Hugh Sinclaira i Stewarta Menziesa. Opowiada o ich zmaganiach z niechęcią wśród brytyjskich dżentelmenów, wojnie o wpływy z konkurencyjnymi brytyjskimi służbami wywiadowczymi oraz ignorancją polityków i urzędników.
Opisuje działalność służby w Wielkiej Brytanii, Belgii, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Chinach, Japonii, Brazylii, Niemczech, Rosji, a później w Związku Radzieckim.
Prezentuje postaci słynnych szpiegów, jak Boris Bażanow, Karl Krüger, Sidney Reilly, Arthur Ransome i William Somerset Maugham. Wyjaśnia też różne ciekawostki, jak te, dlaczego szef służby nosi kryptonim „C” i skąd wzięło się słynne „00”. Ponadto w ksiązce zamieszczono instrukcje dla agentów MI1(c) oraz obszerne przypisy i znaczącą bibliografię. (tm)

MI 6. Prawdziwi agenci 007. Brytyjski wywiad w latach 1909-1939, Michael Smith, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s.446, cena 29,90 zł

 

.