banner


Ukryte siły Natury to tytuł książki fizyka Briana Coxa i Andrew Cohena (realizatora serii Human Universe w BBC) wydanej przez wydawnictwo Copernicus Center Press w tłumaczeniu Radosława Kosarzyckiego.

ukryte silyTa książka o nauce zaczyna się od relacji pierwszego kosmonauty, Jurija Gagarina, po jego locie w kosmos: „Co za piękno./…/ cieszyłem się bogatą paletą barw Ziemi. Jest ona otoczona błękitną aureolą, która stopniowo ciemnieje, przechodzi w turkus, ciemny błękit, fiolet i w końcu w węgielną czerń”.

Podobnych relacji późniejszych kosmonautów jest kilka – wyróżnionych graficznie, uświadamiających czytelnikowi inną perspektywę spojrzenia na Ziemię, która zachwyca swoim pięknem i budzi niepokój o jej los z powodu swojej kruchości. To także refleksje na temat gatunku ludzkiego, podzielonego politycznie, etnicznie, religijnie, który niszczy nie tylko sam siebie, ale i jedyny nasz dom, Ziemię. Bo nasza planeta to „to nie terra firma, ale delikatny kwiat, o który trzeba dbać – pisze Scott Carpenter z wyprawy Mercury7. - Ten kwiat jest samotny i mały, odizolowany i nie ma zapasów. To nasz dom i to wszystko, co mamy. A my nie traktujemy go właściwie”.
Stanowimy jeden gatunek mieszkający na jednej planecie – piszą autorzy książki – i mamy szansę, aby to wszystko zepsuć. Ale im więcej wiemy o Naturze, tym piękniejsza się wydaje i tym bardziej rozumiemy, jakim przywilejem jest możliwość spędzenia naszego krótkiego życia na jej badaniu.
Jak ciekawe to zajęcie, autorzy pokazują omawiając cztery zagadnienia - symetrię, ruch, pierwiastki i kolor, poprzez które tłumaczą niezwykłe zjawiska zachodzące na Ziemi i w kosmosie.(tm)


Ukryte siły Natury, Brian Cox i Andrew Cohen, Copernicus Center Press, Kraków 2018, wyd. I, s. 332, cena 49,90 zł (w tym VAT), książka dostępna także jako e-book.