Inżynierowie Hitlera

Utworzono: środa, 18 lipiec 2018 Anna Leszkowska Drukuj E-mail

W serii „Sekrety historii” Wydawnictwo RM wydało książkę Blaine’a Taylora – Inżynierowie Hitlera. Todt, Speer i inni w tłumaczeniu Grzegorza Siwka. 

inzynierowie hitleraJak wielką popularnością się ta książka cieszy, widać po liczbie wydań – oryginał ukazał się w roku 2010, a obecne wydanie z 2017 roku jest wydaniem trzecim.

Jak pisze wydawca, wieloletnią dominację na arenie międzynarodowej nazistowskie Niemcy zawdzięczały potędze gospodarczej i militarnej. Talent technokratów i budowniczych nie tylko wspierał reżim Hitlera, ale także pozwolił mu przetrwać dłużej, niż się spodziewano.

Bohaterami tej bogato ilustrowanej publikacji są Fritz Todt i Albert Speer, dwaj najważniejsi inżynierowie Hitlera. Blaine Taylor opisuje, w jaki sposób osiągnięcia na polu techniki, na równi z tymi na polu walki, pozwoliły III Rzeszy przetrwać aż sześć wojennych lat.

Dr Todt był budowniczym pierwszej na świecie sieci superautostrad (Autobahnen), które funkcjonują do dziś, a także niemieckiego Wału Zachodniego (Westwall), czyli systemu fortyfikacji, którego powstanie poprzedziło budowę Wału Atlantyckiego i Wschodniego. Ten twórca wojennych „kwater Führera" oraz schronów dla U-Bootów zginął w katastrofie lotniczej, z którą wiąże się wiele tajemnic.

Na stanowisku niemieckiego ministra uzbrojenia i produkcji wojennej Todta zastąpił długoletni architekt Hitlera Albert Speer. Określany przez Hitlera mianem geniusza, zaprojektował i nadzorował budowę monumentalnych trybun w Norymberdze, gdzie odbywały się zjazdy partii nazistowskiej, a których fragmenty przetrwały do dzisiaj. Pomimo nieustannych alianckich bombardowań i radzieckiej ofensywy ze wschodu Speer zdołał utrzymać funkcjonowanie niemieckiej machiny przemysłowej aż do wiosny 1945 roku. Dbał też o finansowanie wznoszenia fortyfikacji i budowy rakiet - broni V.
Speer skazany za zbrodnie wojenne w Norymberdze odsiedział 20-letni wyrok w więzieniu Spandau. Po wyjściu na wolność zyskał rozgłos jako autor bestsellerowych wspomnień.

Książka Blaine'a Taylora, efekt niemal 50-letnich badań autora, to pierwsza rozprawa, w której przeanalizowano rolę, jaką obaj technokraci odegrali w najstraszliwszej wojnie w dziejach ludzkości. Autor starał się dokładnie sportretować wewnętrzne sfery hitlerowskiej elity – i to oczami jej członków. Tam, gdzie to było możliwe, przedstawił publiczne wypowiedzi, opublikowane teksty i książki opisywanych uczestników wojny. Zależało mu także na przedstawieniu istniejącego wówczas systemu politycznego w sposób, w jaki prezentowali go sami naziści: jako artystyczno-naukowe osiągnięcie architektury i budownictwa, jako państwo, które za sprawą techniki i podbojów miało zaprowadzić nowy światowy ład. Na szczęście, jak ocenił brytyjski historyk Alan Bullock, pozostało niespełnionym imperium. (tm)

 

Inżynierowie Hitlera. Todt, Speer i inni, Blaine Taylor, Wydawnictwo RM, 2017, s. 392, cena 39,99 zł (w tym VAT 5%)

 

Odsłony: 716
Our website is protected by DMC Firewall!