Koniec czasu

Utworzono: środa, 18 lipiec 2018 Anna Leszkowska Drukuj E-mail

koniec czasuFizyk teoretyczny i historyk nauki Julian Barbour jest autorem książki Koniec czasu. Nowa rewolucja w fizyce, wydanej przez Copernicus Center Press w tłumaczeniu Tomasza Lanczewskiego.


Choć polski przekład książki J. Barboura ukazuje się po prawie 20 latach od jej pierwodruku, autor w przedmowie do wydania polskiego podkreśla, że wyniki nowych badań prowadzonych w tym obszarze nie zmieniają przedstawionych wcześniej koncepcji, a podstawowy problem poruszony wówczas może wkrótce zostać rozwiązany. Polega on na tym, że jeśli brać pod uwagę dość silne argumenty przemawiające za bezczasowością wszechświata, to skąd pochodzi nasze niezwykle silne wrażenie, że czas istnieje i prowadzi nas nieustannie z przeszłości przez ulotną teraźniejszość ku niepewnej przyszłości?

Problem ten pojawił się w wyniku rozważania kwestii od dawna spornej w fizyce, a mianowicie niezgodności między sposobem traktowania czasu w dwóch najbardziej fundamentalnych obecnie teoriach: ogólnej teorii względności Einsteina i mechanice kwantowej. Problem jest tak trudny, że od ponad 70 lat nie powstała zadowalająca unifikacja tych teorii. Książka ta powinna dać czytelnikom wyobrażenie o niektórych przyczynach tego niepowodzenia, związanego z brakiem odpowiedzi na pytania: czym jest czas i czym jest ruch?

Julian Barbour przedstawia w książce podstawowy dowód przemawiający za nieistnieniem czasu. Wyjaśnia, czym jest bezczasowy wszechświat i pokazuje jak, mimo to, świat może być postrzegany jako poddany działaniu czasu. Książka trafia w samo sedno współczesnej fizyki, rzuca cień wątpliwości na największe osiągnięcie Einsteina, czyli kontinuum czasoprzestrzenne, ale również wskazuje na możliwość rozwiązania jednego z wielkich paradoksów współczesnej nauki: przepaści dzielącej fizykę klasyczną i kwantową.

Rozważania Barboura prowadzą od starożytnych filozofów: Heraklita i Parmenidesa, poprzez Galileusza, Newtona i Einsteina, aż do prac współczesnych fizyków, m.in. Johna Wheelera, Rogera Penrose’a i Stevena Hawkinga. Nie brakuje w niej interesującego spojrzenia na niektóre z tajemnic wszechświata i intrygujących koncepcji dotyczących hipotezy wielu światów, podróży w czasie, nieśmiertelności, a przede wszystkim iluzji ruchu.(al)

Koniec czasu. Nowa rewolucja w fizyce, Julian Barbour, Copernicus Center Press, wyd. I, Kraków 2018, s.591, cena 79,90 zł (w tym VAT), książka dostępna także jako e-book.

Odsłony: 566
Our website is protected by DMC Firewall!