Upiorne działanie na odległość, czyli rzecz o splątaniu

Utworzono: środa, 18 lipiec 2018 Anna Leszkowska Drukuj E-mail


upiorne dzialanieWydawnictwo Copernicus Center Press wydało książkę George’a Mussera pt. Upiorne działanie na odległość i jego wpływ na czarne dziury, Wielki Wybuch i teorię wszystkiego. Jej tłumaczem jest Łukasz Lamża.

Już sam tytuł pokazuje, że nie jest to rzecz łatwa. Autorstwo powiedzenia „upiorne działanie na odległość” przypisane jest Einsteinowi i dotyczy zjawiska nielokalności, ważnego aspektu fizyki kwantowej, bez którego nie da się dokładnie opisywać świata.
Nielokalność uwikłana jest w znane eksperymentalnie zjawiska, takie jak splątanie czy kwantowa teleportacja – które przez lata były tylko ciekawostkami, a dziś powoli „trafiają pod strzechy” za sprawą choćby szyfrowania kwantowego.
Z drugiej strony, problem lokalności zmusza nas do przemyślenia na nowo, w jakim świecie żyjemy i odrzucenia narzucających się intuicyjnie wyobrażeń o Wszechświecie.

George Musser zręcznie nawiguje między tymi zagadnieniami, wprowadzając nas w jeden z najdziwniejszych aspektów rzeczywistości znanych nauce.

 

Upiorne działanie na odległość i jego wpływ na czarne dziury, Wielki Wybuch i teorię wszystkiego, George Musser, Wydawnictwo Copernicus Center Press, wyd. I, Kraków 2018, s. 391, cena 59,90 zl (w tym VAT), książka dostępna także jako e-book.

 

Odsłony: 656
Our website is protected by DMC Firewall!