Polowanie na niemieckich naukowców

Utworzono: wtorek, 25 wrzesień 2018 Anna Leszkowska Drukuj E-mail


Sean Longden, pisarz i znawca II wojny światowej, jest autorem książki pt. Polowanie na niemieckich naukowców wydanej przez Wydawnictwo RM w serii „Sekrety historii”. Książkę tłumaczyła Katarzyna Skawran.

polowanie na niem.Sean Longden był pierwszym, który opowiedział światu historię T-Force - tajnej jednostki armii brytyjskiej do zadań specjalnych utworzonej podczas ostatnich miesięcy wojny. Dotarł do niejawnych dotychczas dokumentów i coraz mniej licznych uczestników tych wydarzeń, aby posiłkując się wspomnieniami i dokumentami weteranów opisać operacje, dzięki którym zachodni alianci zdobyli tajemnice wojskowe i przemysłowe III Rzeszy.
I nie tylko technologie - T-Force udało się bowiem przechwycić też ich twórców (chroniąc ich przed Trybunałem w Norymberdze) - m.in. wybitnych niemieckich naukowców, w tym Helmuta Waltera – specjalistę od okrętów podwodnych, inżyniera Maksa Kramera – wynalazcę zdalnie kierowanych bomb Fritz X i Henschel 293 oraz profesora Ottona Hahna – laureata Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za prace nad rozszczepieniem jądra atomu.

Naziści podczas II wojny światowej wiedli prym w rozwoju techniki wojskowej. Niemieccy naukowcy skonstruowali pierwsze bojowe myśliwce o napędzie odrzutowym, rakietowe pociski balistyczne, szybkie okręty podwodne, samoloty z napędem rakietowym, celowniki armatnie na podczerwień, broń chemiczną w postaci sarinu i tabunu, latające bomby i inne urządzenia przeznaczone do zabijania. Toteż wymierna wartość tej wiedzy była duża. Ocenia się, że brytyjska jednostka T-Force (Amerykanie utworzyli w 1944 Target Force) w ostatnich miesiącach wojny i w pierwszych latach po niej przejęła dla Wielkiej Brytanii technologie warte (według obecnych cen) ok. 10 mld funtów.

Mimo doniosłego znaczenia (i ogromnej wartości) badań przeprowadzonych przez niemieckich naukowców i wpływu ich prac na rozwój powojennego świata, szczegóły operacji T-Force do niedawna skrywała mgła tajemnicy – podkreśla autor. W książce pokazuje więc poznane szczegóły i kulisy tych operacji, a w końcowym rozdziale zatytułowanym „Pokłosie”, dopisuje nieznane fakty komentowane pół wieku później przez uczestników T-Force - do dzisiaj niepewnych roli, jaką wówczas odgrywali i komu tak naprawdę służyli.

Polowanie na niemieckich naukowców, Sean Longden, Wydawnictwo RM, Warszawa 2013, s. 373, cena 29,90 zł.

 

Odsłony: 596
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd