Ważniejsze niż Wszechświat

Utworzono: środa, 26 wrzesień 2018 Anna Leszkowska Drukuj E-mail


Wydawnictwo Copernicus Center Press wydało kolejna książkę Michała Hellera – Ważniejsze niż Wszechświat.

wazniejszeDlaczego w ogóle coś istnieje? Dlaczego to „coś” jest Wszechświatem? Czy da się wyzwolić z niewoli czasu? Czy istnienie zła w historii Wszechświata da się jakoś usprawiedliwić?

W swojej najnowszej książce Michał Heller zastanawia się nad wielkimi zagadnieniami, jakie stawia Wszechświat i nasza własna egzystencja, sięgając do szerokiego zaplecza rozmaitych działów nauki, dociekań filozoficznych, analiz teologów i różnych myślicieli. Autor przedstawia własną wizję świata dowodząc, że Wielkie Pytania zawierają w sobie także cień odpowiedzi – na pytanie, kim jest ten, kto pyta.

Są pytania małe, większe i największe. Są pytania prywatne, stawiane w swoim własnym interesie, i pytania ogólnoludzkie – takie, które roztrząsają filozofowie i których pełna jest literatura. Istnieją wszakże pytania o szczególnym ciężarze gatunkowym; często nazywa się je Wielkimi Pytaniami. Typowym przykładem Wielkiego Pytania, i to z najwyższej półki, jest pytanie o sens. Niekoniecznie o sens życia, czy sens Wszechświata, po prostu o sens. Wszystkie inne pytania są tylko rozmienianiem na drobne tego Wielkiego Pytania – pisze autor.

Na bardzo starannie i elegancko wydaną książkę składają się teksty z obszaru kosmologii i fizyki matematycznej oraz filozofii, które powstały przy różnych okazjach i charakteryzują się różnym stopniem trudności. Jak przyznaje autor, dominuje w nich styl raczej swobodnej filozoficznej lub teologicznej refleksji, ale niektóre mają charakter popularyzatorski. Całość spaja jednak zamysł zgromadzenia w jednym miejscu różnych, dotychczas rozproszonych przemyśleń na tematy, które dla autora są ważniejsze niż wszystko inne, czyli „ważniejsze niż Wszechświat”.

Ważniejsze niż Wszechświat, Michał Heller, Wydawnictwo Copernicus Center Press, wyd. I, Kraków 2018, s.128, cena 29,90 (w tym VAT), książka dostępna także jako e-book.

Odsłony: 583
Our website is protected by DMC Firewall!