banner

czy ochrzcibysCzy ochrzciłbyś kosmitę? – to tytuł ksiązki Paula Muellera i Guya Consolmagna w tłumaczeniu Tomasza Lanczewskiego, której wydawcą jest Copernicus Center Press.

Podtytuł książki: „...oraz inne pytania ze skrzynki mailowej astronomów Obserwatorium Watykańskiego” rozwiewa wątpliwości czytelnika odnośnie jej treści. Dwaj jezuici, którzy ją napisali to dyrektor Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego (astrofizyk Guy Consolmagno) oraz jego zastępca (historyk i filozof nauki Paul Mueller).

Geneza zagadkowego tytułu jest nietrudna do odgadnięcia: pytanie „czy ochrzciłbyś kosmitę” jest bowiem jednym z najczęściej zadawanych przez zwiedzających Obserwatorium Watykańskie i internautów. Nie brakuje jednak i innych, wynikających z konfliktu między nauką a wiarą:
Czy wiara i nauka stoją do siebie w opozycji, czy też może wzajemnie się uzupełniają? Czy w świetle najnowszych odkryć naukowych opis stworzenia świata przestawiony w Księdze Rodzaju ma sens? O co naprawdę chodziło w sporze Kościoła z Galileuszem? Czym była Gwiazda Betlejemska? Dlaczego Pluton przestał być planetą? W jaki sposób rozumieć początek i koniec wszechświata? A także – jak wiara katolicka traktuje kwestię chrztu istot pozaziemskich?
Autorzy tego książkowego spotkania nauki z wiarą starają się udzielić na nie odpowiedzi w formie dialogu – sześciu rozmów ujętych w sześć rozdziałów, nawiązujących do biblijnego zapisu tworzenia świata. Dzień siódmy to odpoczynek po pracy, czyli rozdział z podziękowaniami i ciekawie przedstawioną bibliografią.(js)

Czy ochrzciłbyś kosmitę? … oraz inne pytania ze skrzynki mailowej astronomów Obserwatorium Watykańskiego, Paul Mueller, Guy Consolmagno, Wydawnictwo Copernicus Center Press, wyd. I, Kraków 2018, s.379, cena49,90 zł (w tym VAT). Książka dostępna także jako e-book.