Krótka historia psychologii

Utworzono: poniedziałek, 17 grudzień 2018 Anna Leszkowska Drukuj E-mailJoanna Zaręba wydała w Wydawnictwie RM książkę Krótka historia psychologii.

krotka historia psych.Jest to kolejna książka w serii krótka historia różnych dziedzin naukowych, - ale pierwsza na polskim rynku, która syntetycznie przedstawia historię psychologii. Nauki – jak pisze autorka – pełnej sprzeczności, która najburzliwszy okres kariery przechodziła w ciągu ostatnich dwóch stuleci, choć przedmiotem jej badań – mechanizmami rządzącymi zachowaniami człowieka i jego umysłem – zajmowali się już starożytni greccy filozofowie.

Chociaż nazwa „psychologia” po raz pierwszy użyta została dopiero w 1520 roku, to jednak korzenie dziedziny sięgają daleko głębiej i opowieść o niej zaczyna się już w starożytnej Grecji. Greckie korzenie ma również sama nazwa, która składa się ze słów logos (oznaczającego myśl lub słowo) i psyche (oznaczającego duszę). Psychologia zaczęła się zatem od próby udzielenia odpowiedzi na pytanie, czym owa dusza jest.

Pytanie to wciąż jest aktualne, choć zmienia się jego rozumienie i udzielane na nie odpowiedzi. Autorka pokazuje czytelnikom jak je tłumaczyli znani filozofowie, teolodzy i naukowcy, którzy rozwijali tę naukę. Ale także w jakim kierunku idzie jej rozwój z uwagi na cyfryzację i równie burzliwy rozwój innych dyscyplin naukowych: antropologii, socjologii, neurologii, neuronauki, biochemii, a nawet fizyki kwantowej.
Dziś mamy więc do czynienia z psychologią poznawczą, psycholingwistyką, psychologią rozwoju, psychologią pozytywną, psychologią osobowości, psychologią społeczną, psychofizjologią, patopsychologią, psychologią ewolucyjną, nie licząc psychopatologii, psychologii klinicznej, neuropsychologii, psychoterapii, psychologii zdrowia, sądowej, wychowawczej, pracy, ekonomii, a nawet psychologii miłości. Czy można to wszystko ogarnąć i w jaki sposób? Kto sięgnie po zajmująca lekturę Joanny Zaręby, znajdzie w niej klucz do tej niezwykle szerokiej wiedzy.(al.)


Krótka historia psychologii, Joanna Zaręba, Wydawnictwo RM, Warszawa 2018, s. 304, cena 34,99 zł.

Odsłony: 666
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd