Krótka historia archeologii

Utworzono: poniedziałek, 17 grudzień 2018 Anna Leszkowska Drukuj E-mail


Wydawnictwo RM wydało książkę Briana Fagana pt. Krótka historia archeologii w tłumaczeniu Aleksandry Gorlewskiej.

krotka hist. archeol.Rozwój archeologii jest jednym z wielkich triumfów XIX i XX-wiecznych badań naukowych. Książka przybliża jej historię, ukazując pracę kilku najsłynniejszych archeologów, począwszy od przypadkowych odkrywców sprzed czterech stuleci do zorganizowanych zespołów badawczych XXI wieku.

Historia archeologii rozpoczyna się w Europie i obszarze śródziemnomorskim od ciekawości właścicieli ziemskich i podróżników. Narodziny archeologii datuje się tym samym na około 250 lat temu w czasach, kiedy większość ludzi wierzyła w biblijny opis stworzenia świata. Jednak era wykopalisk na wielką skalę zaczęła się od czasu, kiedy francuski dyplomata Paul-Émile Botta i angielski awanturnik Austen Henry Layard odnaleźli poszukiwane w Iraku biblijne miasto Niniwa.

Dziś archeologia – jedyny sposób badania zmian zachodzących w ludzkich społecznościach przez setki i tysiące lat - obejmuje swoim zasięgiem cały świat, a wykopaliska, które kiedyś były niezwykle prymitywne, obecnie są starannie planowane i kontrolowane. W dodatku nacisk kładzie się nie tylko na pojedyncze stanowiska, lecz także na całe starożytne krajobrazy.

Krótka historia archeologii jest opowieścią i o wybitnych archeologach, i ich odkryciach. Mowa w niej i o sztuce naskalnej epoki lodowcowej, ruinach Majów, pierwszej osadzie angielskich kolonistów w Jamestown, jak i Stonehenge czy Pompejach pogrzebanych pod wulkanicznym popiołem w 79 roku n.e.

W krótkich rozdziałach Brian Fagan - profesor antropologii Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara - przedstawia też rozwój archeologii pod względem używanych technologii i technik, po teledetekcję i techniki satelitarne. Książka jest dobrym przykładem wartościowej literatury popularnonaukowej.

Krótka historia archeologii, Brian Fagan, Wydawnictwo RM, Warszawa 2018, s. 366, cena 34,99 zł.

 

Odsłony: 566
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd