Umysł prawniczy

Utworzono: poniedziałek, 17 grudzień 2018 Anna Leszkowska Drukuj E-mail


Wydawnictwo Copernicus Center Press wydało książkę Bartosza Brożka pt. Umysł prawniczy.

umysl prawniczyJest to interesująca lektura dla wszystkich, którzy zastanawiają się jak myśli prawnik? Czy istnieje intuicja prawnicza? Czy prawnik potrzebuje wyobraźni? Dlaczego prawo jest abstrakcyjne?

Myślenie prawnicze od wieków stanowi wyzwanie dla teoretyków prawa i filozofów. Nie sposób się temu dziwić, zważywszy na rolę, jaką prawo odgrywa w organizowaniu życia społecznego i jako gwarant naszych wolności.
Na czym jednak polega myślenie w prawie? Czym różni się od rozumowań, które przeprowadzamy w innych dziedzinach refleksji i w życiu codziennym? Jakie są jego granice? Czy prawnikowi „wolno mniej“ niż matematykowi czy biologowi? Kiedy decyzje prawne uznać możemy za uzasadnione?

Bartosz Brożek, kognitywista, filozof i prawnik, posiłkując się analizami filozoficznymi i najnowszymi ustaleniami nauk kognitywnych przekonuje, że myślenie w prawie polega na ścisłym współdziałaniu trzech narzędzi poznawczych: intuicji, wyobraźni i języka. Ta nowatorska koncepcja prowadzi do ważnych pytań o granice interpretacji prawa, racjonalność w prawie i cele edukacji prawniczej.

Umysł prawniczy, Bartosz Brożek, Wydawnictwo Copernicus Center Press, wyd. I, Kraków 2018, s. 274, cena 39,90 zł (w tym VAT). Książka dostępna także jako e-book.

Odsłony: 535
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd