Ilu przyjaciół potrzebuje człowiek?

Utworzono: wtorek, 26 marzec 2019 Anna Leszkowska Drukuj E-mail


ilu przyjaciolWydawnictwo Copernicus Center Press wydało książkę brytyjskiego antropologa, profesora psychologii ewolucyjnej Robina Dunbara pt. Ilu przyjaciół potrzebuje człowiek? Książkę przetłumaczyła Dominika Cieśla-Szymańska.

Choć badanie uczucia przyjaźni może wydawać się mało naukowym zajęciem, to jednak jest to zjawisko kształtujące nasze życie społeczne i mocno osadzone w biologii oraz ewolucji. Zagadnieniu temu autor poświęcił wiele lat badań, które popularyzował następnie w czasopismach popularnonaukowych. Obecnie wydana książka jest po części wynikiem wcześniejszych publikacji.
Autor nie kryje, iż jest zafascynowany zarówno samą przyjaźnią, jak i ewolucją jako biologicznym procesem, który wpływa na to, co robimy. Potrzeba zawierania przyjaźni jest szczególnie ważnym elementem zestawu narzędzi, jakie oferuje nam ewolucja. Ale rzecz nie tylko w czystej przyjaźni – z nią wiąże się bowiem wiele aspektów ludzkiego życia, wynikają różne zachowania ludzi w zależności od sytuacji.

Dunbar zaprasza więc czytelnika do zgłębiania z nim takich „egzotycznych” kwestii jak: liczba przyjaciół, rodzaj mózgu (ojca czy matki?), dlaczego Obama musiał zwyciężyć w wyborach prezydenckich 2008 roku i dlaczego Szekspir był geniuszem? Wyjawia, co ma wspólnego język gaelicki z żywicą olibanową i dlaczego się śmiejemy. Zastanawia się też nad rolą religii w ewolucji człowieka, oraz dlaczego mężczyźni i kobiety nigdy nie dogadają się w kwestii kolorów. A odpowiedzi na te pytania przedstawia – błyskotliwie i mocno zajmująco - w kategoriach ewolucji i wielkich odkryć Darwina, czyli tego, co skłania nas do zastanowienia się nad podstawami nauki. (tm)

 

Ilu przyjaciół potrzebuje człowiek? Liczba Dunbara i inne wybryki ewolucji, Robin Dunbar, Wydawnictwo Copernicus Center Press, Kraków 2019, wyd. II (I w tej edycji), s. 306, cena 49,90 zł, Książka dostępna również jako e-book.

 

Odsłony: 812
DMC Firewall is a Joomla Security extension!