banner


Brian Hare (profesor antropologii ewolucyjnej) i Vanessa Woods (pisarka, dziennikarka naukowa) napisali książkę dedykowaną wszystkim psom, którą winni przeczytać wszyscy ich miłośnicy. Psi geniusz w tłumaczeniu Zuzanny Lamży wydało Wydawnictwo Copernicus Center Press.

psi geniuszTo książka, która wyzwala w każdym chyba czytelniku wyłącznie dobre emocje. A już na pewno u właścicieli psów, którzy są przekonani o ich geniuszu. W tej książce otrzymują solidną podstawę do takiego przekonania, bo naukową. Na pomoc im przychodzi kogniwistyka, którą autorzy zajmujący się psim poznawaniem żartobliwie nazywają dogniwistyką. Pokazuje ona jednak inteligencję psów od nieco innej strony niż zachwyceni nimi właściciele.

W badaniach np. zwraca się uwagę na to, jak psy zdołały przetrwać i rozmnożyć się w różnych środowiskach. Z tego punktu widzenia psy są – poza człowiekiem – ssakami, które odniosły największy sukces. Rozprzestrzeniły się po wszystkich zakątkach świata. W dodatku, kiedy liczba przedstawicieli większości gatunków ssaków maleje – psów jest więcej niż kiedykolwiek w historii planety. Ludzie dzisiaj częściej decydują się na posiadanie psa niż dziecka.

Psy stały się też niezbędne dla społeczeństwa. Poza spełnianiem potrzeb emocjonalnych człowieka wykonują coraz częściej użyteczną pracę: są przewodnikami niewidomych, niepełnosprawnych, rozpoznają moment napadu choroby, wykrywają niektóre choroby nowotworowe, poszukują ludzi, śledzą drogi badanych przez przyrodników zwierząt, potrafią wykryć narkotyki, materiały wybuchowe, (ale i pluskwy w hotelach!), złapać przestępcę, stróżują, przynoszą radość ludziom samotnym i chorym. Nie mówiąc o tym, że od lat służą naukowcom do doświadczeń (nie zawsze dobrze się dla nich kończących) – także w kosmosie, jak słynna Łajka.
Czyż zatem to nie genialne istoty? Jaką inteligencję trzeba mieć, żeby nie posługując się ludzkim językiem umieć nie tylko zrozumieć prośbę właściciela, ale i „dogadać” się z nim, wczuć się w jego nastrój i uczucia?

Mimo przekonania o genialności swojego psa, każdy jego właściciel nie miał jednak dotąd naukowej broni, aby to potwierdzić.
Prawie przez cały wiek XX nauka właściwie psy ignorowała z powodu ich udomowienia, traktując je jako wytwór ludzkiej hodowli, która przytępia inteligencję zwierząt. Dopiero prace autorów książki po 1995 roku sprawiły, że naukowcy zaczęli badać psy pod kątem poznania.
Jak piszą autorzy tej arcyciekawej książki – geneza ludzkiego związku z psami jest być może największą z zagadek biologii. Teraz dopiero mamy wiedzę i narzędzia, które tę zagadkę pomagają rozwikłać i można odpowiedzieć na pytanie postawione w podtytule: dlaczego psy są mądrzejsze niż nam się wydaje? (al.)

 

Psi geniusz. Dlaczego psy są mądrzejsze niż nam się wydaje?, Brian Hare, Vanessa Woods, Copernicus Center Press, wyd. I, Kraków 2019, s. 408, cena 39,90 zł. Książka dostępna także jako e-book.