banner


nietykalniWydawnictwo Akademickie Sedno wydało powieść Nietykalni. Mit o Cyganach. Jej autorem jest Feri Lainšček - jeden z najwybitniejszych prozaików słoweńskich (autor ponad 20 powieści), także poeta, scenarzysta, z zawodu dziennikarz.


Powieść Feriego Lainščka przedstawia legendę tłumaczącą powody, dla których losem Cyganów jest stałe wędrowanie. Ten pretekst pozwala autorowi, z perspektywy losów czterech pokoleń jednej rodziny, pokazać jednostkowe doświadczenia w społecznych i historycznych procesach „kotła bałkańskiego” od czasów II wojny światowej po rozpadzie Jugosławii.
Wielokulturowość przygraniczna – znana mu z autopsji, gdyż urodził się na pograniczu Słowenii i Węgier – jest tłem większości jego powieści, których bohaterowie to z reguły ludzie bardzo biedni, z tzw. dna społecznego.

Nietykalni. Mit o Cyganach jest pierwszą książką autora przetłumaczoną (przez Joannę Pomorską) na język polski. To znakomicie napisana powieść i szkoda, że twórczość Feriego Lainščka poznajemy tylko z tej jednej książki.


Nietykalni. Mit o Cyganach, Feri Lainšček, Wydawnictwo Akademickie Sedno, wyd. I, Warszawa 2019, s.144, cena 30 zł (w tym VAT).