Rok 1919 - refleksje na minione stulecie

Utworzono: sobota, 30 listopad 2019 Anna Leszkowska Drukuj E-mail


Modzelewski okl.Nakładem wydawnictwa Instytutu Studiów Podatkowych ukazał się szósty tom felietonów prof. Witolda Modzelewskiego pn. Rok 1919 – refleksje na minione stulecie.


Autor, znany z działalności publicznej, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, jest znanym specjalistą w dziedzinie podatków i prawa podatkowego. Z wykształcenia prawnik zajmujący się prawem podatkowym, z zamiłowania – wytrawny publicysta ekonomiczno-historyczny, pokazujący historię Rosji i stosunki polsko-rosyjskie, pisze regularnie co tydzień felietony na ten temat. Od 2014 roku wydawca nadaje im zamkniętą formę elegancko wydanej książki i opatruje tytułami odnoszącymi się do aktualnie dyskutowanych w Polsce wydarzeń z przeszłości dotyczących relacji Polski i Rosji.

Historia ma to do siebie, że trudno ustalić jednoznaczną wymowę przeszłych faktów, a niekiedy i same fakty – zwłaszcza obecnie w Polsce. Narracje historyczne i polityczne, „odpowiednie” interpretacje, piszą politycy będący aktualnie przy władzy, a historycy z reguły „idą z prądem”, rzadko wyrażając zdanie odrębne.
Prof. Modzelewski należy do wąskiego grona tych, którzy w publicystyce historyczno-politologicznej pokazują głos osobny, mają odwagę głoszenia swoich poglądów, choćby były one sprzeczne z obowiązującą linią propagandy. Stąd wielka popularność jego felietonów, które wywołują zwykle skrajne reakcje – od aprobaty do negacji. Dyskusja nad ich zawartością wymaga jednak dobrego przygotowania merytorycznego, gdyż autor jest znakomitym znawcą przedmiotu, o jakim się publicznie wypowiada.
Tak jest i tym razem. Już sam tytuł tomu szóstego jest dyskusyjny, a 49 felietonów daje smakowitą pożywkę zarówno dla zwolenników poglądów autora, jak i przeciwników, bo żadnego z pewnością nie pozostawi obojętnym. Felietony prof. Modzelewskiego bowiem nie tylko przekłuwają nadęte balony naszych narodowych mitów, ukazują niechętnie pokazywane zdarzenia z naszej historii, ale są też lustrem, w którym możemy się przejrzeć jako naród.(al.)

Więcej o tej książce w artykule prof. Stanisława Bielenia, który zamieszczamy w tym numerze pt. O odmitologizowaniu historii.

 

Rok 1919 – refleksje na minione stulecie, Witold Modzelewski, Instytutu Studiów Podatkowych, Warszawa 2019, s. 257

 

Odsłony: 590
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd