banner


historia  ccJoseph LeDoux to profesor neurobiologii, psychologii i psychiatrii na Uniwersytecie Nowojorskim. Wydawnictwo Copernicus Center Press wydało obecnie jego książkę Historia naszej świadomości w tłumaczeniu Anny i Marka Binder.

Podtytuł książki – Jak po czterech miliardach lat ewolucji powstał świadomy mózg – nie pozostawia pola do domysłów o czym książka ta jest, niemniej autor na wstępie podkreśla, iż rzecz będzie o ewolucji zachowania, które pojawiło się wraz z powstaniem pierwszych istot żywych, czyli organizmów – także jednokomórkowych.

Na ogół nikt z nas nie wyobraża sobie tego, że jednokomórkowce, przodkowie bakterii, aby przetrwać muszą zachowywać się podobnie jak ludzie: unikać niebezpieczeństwa, zdobywać żywność, utrzymywać homeostazę organizmu i rozmnażać się. I choć takie zachowanie cechuje wszystkie organizmy żywe, to oczywiste, że istnieją międzygatunkowe różnice. Autor wyjaśnia w książce te cechy zachowania, które nas, ludzi, najbardziej wyróżniają spośród innych organizmów żywych: język, kulturę, zdolność do myślenia oraz refleksji.

Sześćdziesiąt sześć rozdziałów książki ilustrowanej rysunkami Caio da Silva Sorrentino, porządkującej naszą wiedzę o rozwoju życia na Ziemi, ujęte zostało w 15 części tematycznych, co ułatwia lekturę tym, którzy szukają określonych wiadomości. Autor zaczyna tę opowieść od nakreślenia naszego miejsca w przyrodzie, by wprowadzać stopniowo czytelnika w różnicujący się świat żywych organizmów, od najprostszych do najbardziej skomplikowanych, czyli ludzi. I podsumowuje: „jak wszystkie inne gatunki jesteśmy wyjątkowi, bo jesteśmy inni. To, co nas wyróżnia, jest ważne dla nas, bo jest nasze, chociaż z drugiej strony stanowi tylko przypis do sagi snutej już od 4 mld lat. Tylko dzięki poznaniu tej historii w całej jej złożoności naprawdę zrozumiemy, kim teraz jesteśmy i jak się takimi staliśmy”.(js)

Historia naszej świadomości. Jak po czterech miliardach lat ewolucji powstał świadomy mózg, Joseph LeDoux, Wydawnictwo Copernicus Center Press, wyd. I, Kraków 20202, s.496, cena 69,90 zł. Książka dostępna także jako e-book.