Dla miłośników techniki wojskowej

Utworzono: wtorek, 14 wrzesień 2021 Anna Leszkowska Drukuj E-mail


Wydawnictwo RM wznowiło w ramach serii Sekrety historii wydanie książki Thomasa Andersona – Tygrys. Legendarny czołg w tłumaczeniu Grzegorza Siwka.


tygrysTo ciekawa lektura dla wszystkich interesujących się techniką wojskową i przemysłem zbrojeniowym III Rzeszy Niemieckiej. Autor pokazuje bowiem w dziewięciu rozdziałach książki nie tylko okoliczności podjęcia prac konstrukcyjnych tego czołgu, ale i historię ich rozwoju i produkcji czołgu.
Zamieszcza wszystkie dane techniczne pojazdu, mnóstwo zdjęć i informacji dotyczących miejsc, w których Niemcy tego czołgu używali. Nie pomija i jego niedostatków, w tym – trudności w konserwacji i napraw. (Skomplikowany mechanizm pojazdu wymagał starannej konserwacji, z czym sobie zwykle nie radzono).
Tygrys miał opinię wśród samych Niemców jako pojazd „zbyt ciężki, trapiony przez usterki i awarie”, mimo że nie ma na to dowodów w dokumentacji technicznej.

Choć czołg Tygrys uznawany był za udaną konstrukcję, skuteczną w rozpętanej przez Niemców wojnie, (o czym świadczyła m.in. piosenka powstańców warszawskich: „a na tygrysy mają visy”), to jednak ustępował rosyjskim T-34 i innym, np. KW-1, zwłaszcza w walkach na froncie wschodnim.
W europejskich muzeach wojskowości przetrwało sporo jego okazów, będących świadectwem osiągnięć technicznych i technologicznych niemieckiego przemysłu zbrojeniowego w latach 30. XX wieku.(js)

 

Tygrys. Legendarny czołg, Thomas Anderson, Wydawnictwo RM, Warszawa 2021, wyd. II, s. 279, cena 39,99 zł

Odsłony: 92
Our website is protected by DMC Firewall!