Polska - Rosja - tom ósmy

Utworzono: czwartek, 28 październik 2021 Anna Leszkowska Drukuj E-mail


modzelewski okl.Stworzony przez prof. Witolda Modzelewskiego Instytut Studiów Podatkowych oraz jego Wydawnictwo oddają właśnie do rąk czytelników ósmy tom szkiców z serii Polska – Rosja. Tym razem pod tytułem: Reset na stulecie pokoju ryskiego?


Ponad 50 felietonów autora dotyczących wielu aspektów historii, gospodarki i polityki Polski, poprzedza rozdział złożony z artykułów i esejów historyków i politologów, odnoszących się do prezentowanych poglądów autora w dotychczas publikowanych tomach, ale i zamieszczonych w tomie ósmym, jako że ukazują się one często najpierw w mediach elektronicznych (m. in. w Sprawach Nauki), czy raz w tygodniu na kanale You Tube (ponad 70 odcinków) pod tytułem: Polska – Rosja – szkice.
W rozdziale tym – poza krótkim tekstem ambasadora Rosji w Polsce Siergieja Andriejewa - znalazły się obszerne oceny i refleksje nad stosunkami Polski z Rosją. Wypowiadają się tu politycy (Stanisław Ciosek, Mateusz Piskorski), naukowcy (prof. prof. Stanisław Bieleń, Adam Wielomski) i publicyści (Paweł Dybicz, Jan Engelgard, Mariusz Świder).

Prof. Modzelewski we wstępie do omawianego tomu przypomina, że w 2021 roku przypadają okrągłe rocznice takich wydarzeń jak: zawarcie pokoju ryskiego (100-lecie), pucz wojskowy w Polsce w 1926 roku (95-lecie), rocznica napaści Niemiec na ZSRR (85-lecie), rozwiązanie ZSRR (30-lecie). Wszystkie te wydarzenia były dla autora kanwą do refleksji na temat współczesnych relacji polsko-rosyjskich, a także ich ocen, z którymi zapewne nie wszyscy czytelnicy się zgodzą.
Ale nawet jeśli lekturze towarzyszy niezgoda na prezentowane poglądy autora, to nie może ona przysłaniać znakomitego jego rzemiosła – jasnego i syntetycznego wyrażania prezentowanych idei. O felietonach prof. Modzelewskiego można bowiem powiedzieć to, co matematycy mówią o zwięźle i logicznie przeprowadzonych dowodach – są one po prostu eleganckie. (al.)

 


Polska – Rosja. Reset na stulecie pokoju ryskiego?, Witold Modzelewski, Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy , wyd. I, Warszawa 2021, s. 400

Odsłony: 188
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd