Cyberbroń

Utworzono: wtorek, 19 kwiecień 2022 Anna Leszkowska Drukuj E-mail


cyberbron 1Nicole Perlroth, reporterka New Jork Timesa, napisała książkę Cyberbroń i wyścig zbrojeń, którą w Polsce wydała oficyna MT Biznes w tłumaczeniu Katarzyny Mironowicz.


Jak podaje autorka, jest ona owocem siedmiu lat jej pracy (2014-2021) nad wywiadami z ponad trzystoma osobami, które uczestniczyły, śledziły lub były bezpośrednio dotknięte przez podziemny przemysł cyberbroni. Wśród jej rozmówców znaleźli się hakerzy, aktywiści, dysydenci, naukowcy, specjaliści IT, przedstawiciele administracji USA i rządów innych państw, biegli sadowi oraz zleceniobiorcy.

Jak wiadomo, do tajemnic dotyczących bezpieczeństwa, tajemnic państwowych oraz biznesowych dziennikarze nie są dopuszczani – „sprzedaje się” im tylko tyle, ile chce się ujawnić i są to zawsze informacje nie najnowsze. Sama autorka to podkreśla, pisząc jak długo musiała zabiegać o zaufanie środowisk merytorycznych, aby zdobyć interesujące ją informacje. Podczas lektury książki trzeba więc mieć na uwadze, że nie może w niej być silnie strzeżonych tajemnic dotyczących cyberbezpieczeństwa, ani informacji o najnowszych zagrożeniach. Te są zarezerwowane tylko dla grona osób bezpośrednio zajmujących się bezpieczeństwem państwa.

Niemniej wiedza o cyberbroni (programy szpiegujące, atakujące systemy informatyczne) oraz środowisku informatyków i programistów, jaką zdobyła Nicole Perlroth jest interesująca, choć dotyczy głównie amerykańskiego punktu widzenia i amerykańskiego widzenia świata, czyli „wspaniałe USA i paskudna Rosja oraz Chiny”:-). Nie ma tu wielu informacji o działaniach podmiotów amerykańskich, wiele jest natomiast o cyberzagrożeniach, jakim musiały stawić czoła władze i firmy USA.

Amerykański punkt widzenia świata jest dla czytelnika amerykańskiego zapewne oczywisty i interesujący, natomiast dla innych nacji – mało wiarygodny, zwłaszcza że autorka posługuje się fabularyzowaną formą, bliską popularyzacji, mniej dokumentowi. Skutkuje to rezerwą czytelnika w odniesieniu do materiału faktograficznego.
Kto jednak szuka ciekawostek związanych z cyberbezpieczeństwem, opowieści dziennikarki zafascynowanej technologiami informatycznymi i możliwościami ich wykorzystania z pewnością zaspokoją tę ciekawość. (tm)

 

Cyberbroń i wyścig zbrojeń, Nicole Perlroth, MT Biznes, Warszawa 2022, wyd. I, s. 599, cena 79,90 zł

Odsłony: 344
DMC Firewall is a Joomla Security extension!