banner


krainaKraina wiecznego zimna to tytuł książki Gillena D’Arcy Wooda opisującej historię Antarktydy. Książkę w tłumaczeniu Agnieszki Liszki-Drążkiewicz wydała oficyna Copernicus Center Press.

„Każdego roku Antarktydę odwiedza 40 tysięcy turystów. Kolejne miliony osób obejrzały przyrodnicze filmy dokumentalne o zamarzniętym kontynencie i jego charyzmatycznych mieszkańcach: pingwinach, fokach i wielorybach przybywających do swoich ulubionych żerowisk. W każde południowe lato – od grudnia do lutego – na Antarktydę docierają setki naukowców uzbrojonych w granty badawcze.

Ponad 80 stacji badawczych, dostępnych drogą morską i lądową, jest rozsianych po kontynencie o rozmiarach Stanów Zjednoczonych i Meksyku razem wziętych. Te stacje pozwalają prowadzić wszelkiego rodzaju badania naukowe: od polarnej geologii i glacjologii po mikrobiologię morską i paleoklimatologię. Antarktyda położona jest daleko od wszelkich osad ludzkich, ale nie od ludzkiej świadomości i dążeń.
Mimo tego zainteresowania Antarktydą, w ostatnich latach wciąż powszechne są mity i błędne wyobrażenia na jej temat” – pisze autor we Wstępie.

W książce, będącej opisem historii odkrywania tego kontynentu i doświadczeń osobistych podczas wyprawy na Antarktydę w 2017 roku, obala je, a jednocześnie pokazuje zagrożenia, jakie dla istnienia Antarktydy stworzył człowiek.(Tm)

Kraina wiecznego zimna. Wyścig do poznania tajemnic ukrytych w lodach Antarktydy, Gillen D’Arcy Wood, Copernicus Center Press, wyd. I, Kraków 2022, s.318, cena 59,90 zł.