W sidłach nawyku

Utworzono: sobota, 26 listopad 2022 Anna Leszkowska Drukuj E-mail


Wydawnictwo Copernicus Center Press wydało kolejną książkę z obszaru neuronauk - W sidłach nawyku Russella A. Poldracka w tłumaczeniu Kingi Wołoszyn i Mateusza Hohola.

w sidlachAutor jest profesorem psychologii na uniwersytecie Stanforda, a książka jest wynikiem jego badań nad zjawiskiem nawyku – czym on jest, skąd się bierze i jak powstaje. Opisuje w niej sposób jego działania i pokazuje te bodźce, które sprawiają, że zaczynamy działać automatycznie. Wyjaśnia, dlaczego przełamanie nawyku jest tak trudne i jak się do tego skutecznie zabrać. Wybiega też w przyszłość i zapowiada, jak dzięki rozwojowi neuronauki będziemy mogli hakować własne mózgi.
Do zobrazowania tej interdyscyplinarnej tematyki z obszaru psychologii, neurologii, fizjologii używa licznych przykładów „z życia wziętych”, co pozwala na łatwiejsze przyswojenie sobie trudniejszych zagadnień. Pomagają temu również liczne rysunki, tabele, zdjęcia oraz sposób wyróżnienia informacji dodatkowych do wyjaśnianego tematu.

Jak podaje wydawca, W sidłach nawyku to książka dla każdego, komu choć raz zdarzyło się wrócić do domu, aby sprawdzić, czy na pewno zamknął drzwi lub zgasił światło. Ten rzetelny przewodnik nie tylko daje praktyczne wskazówki, jak pozbyć się niechcianych nawyków, ale i pokazuje, jak je oswoić, aby służyły naszym celom.(al.)

W sidłach nawyku. Dlaczego mózg tworzy nawyki i czy można je przełamać, Russell A. Poldrack, Wydawnictwo Copernicus Center Press, Wyd. I, Kraków 2022, s.271, cena 49,90 zł

Odsłony: 75
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd