banner

 

Magia wynalazków, czyli o tym, jak połączyła nas stal, miedź dała głos a krzem odmienił nasze umysły – to książka Ainissy Ramirez w tłumaczeniu Dariusza Rossowskiego, którą wydała oficyna Copernicus Center Press.

magia wynalazkowNiby o wynalazkach i wynalazcach pisano niemało, ale ta książka wyróżnia się ciekawym ujęciem. Pisze ją kobieta, specjalistka w dziedzinie materiałoznawstwa, co ma znaczenie w sposobie narracji oraz traktowania przedmiotu. Ponadto, przedstawia historie mniej znanych wynalazców oraz inne, bliskie zwykłemu Kowalskiemu, spojrzenie na największe sławy, co winno uzmysłowić czytelnikom, że sami są im podobni. Jak sama pisze – książka ma dać nowe spojrzenie na świat, historię i nas samych.

Czym zatem jest jądro książki - było nie było – o wynalazkach technicznych? Na pewno nie tylko ciekawostkami, których jest oczywiście sporo. Autorka, opisując proces kształtowania różnych materiałów i przedmiotów pokazuje nie tylko zagadnienia techniczne (w bardzo przystępny sposób), z jakimi się zmagali ich wynalazcy, ale i całą otoczkę związaną z ich biografiami, poziomem techniki w owym czasie, oraz możliwościami zastosowań.
Przedstawia też skutki wynalazków - jak zmieniły społeczeństwa, komunikację, transport, utrwalanie zdarzeń, widzenia świata oraz sposobu myślenia – także dokonywania odkryć naukowych. Czyli - relacje między nauką, techniką a kulturą.
Opisując żmudne drogi wynalazców dojścia do sukcesu, uświadamia czytelnikom, że i oni sami mogą być wynalazcami. „Pokazuję – pisze autorka – że każdy jest dopuszczony do tworzenia innowacji, a także wszyscy musimy krytycznie oceniać własne wytwory./…/ Każdy człowiek może stworzyć coś nowego i ta opowieść o nauce i technice powinna uzmysławiać, że nowatorstwo jest zjawiskiem powszechnym”. (al.)

Magia wynalazków. O tym, jak połączyła nas stal, miedź dała głos a krzem odmienił nasze umysły, Ainissa Ramirez, Copernicus Center Press, Kraków 2022, wyd. I, s.400, cena 79,90 zł.